Kiedy iść z dzieckiem na pierwsze badanie wzroku?
Wczesne wykrycie wady wzroku zapobiega pogłębianiu się schorzenia. Dlatego rodzice powinni kontrolować wzrok maluszka jeszcze przed ukończeniem przez niego pierwszego roku życia. Dzięki badaniu szybciej dowiedzą się o ewentualnych problemach. Podpowiadamy, kiedy należy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u okulisty.
Pierwsza wizyta u okulisty
Noworodek tuż po urodzeniu przechodzi badanie, podczas którego sprawdza się reakcję jego źrenic na światło. Dzieci urodzone przedwcześnie poddane są dodatkowo przesiewowym badaniom wzroku. Badania przeprowadzone w tak wczesnym okresie nie ujawniają jednak wszystkich schorzeń. Dlatego na pierwszą wizytę u okulisty warto udać się wtedy, gdy dziecko skończy 3 miesiące. Badanie okulistyczne pozwoli ocenić stan wzroku dziecka oraz zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości. W tak wczesnym okresie rodzicom trudno jest zaobserwować u dziecka jakiekolwiek trudności. Maluszek zwykle patrzy przed siebie. Stąd jedynym sposobem na rozpoznanie schorzeń narządu wzroku będzie wizyta u specjalisty.
Cykliczne badania okulistyczne
Pediatra podczas bilansu, czyli profilaktycznych badań stanu zdrowia dziecka, przeprowadza również kontrolę wzroku. Dziecko bada się w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat. Gdy podczas badania lekarz zauważy nieprawidłowości, kieruje pacjenta na wizytę do okulisty. Oczywiście rodzice powinni udać się z dzieckiem na wizytę również wtedy, kiedy zauważą u niego niepokojące ich objawy. Dzieci w wieku przedszkolnym, u których wykryto wadę wzroku lub zeza, powinny jak najszybciej zacząć nosić okulary Gliwice to miasto, w którym znajduje się salon optyczny German Optiker, gdzie bez problemu zrealizujemy receptę, którą wystawił okulista Opole to kolejna miejscowość, w której mieści się ten wyspecjalizowany salon.
Przebieg wizyty
W zależności od wieku dziecka przebieg pierwszej wizyty u okulisty może się różnić. Aby zbadać niemowlę, okulista zakropi jego oczy kroplami porażającymi akomodację oka. Nie jest to dla maluszka bolesne ani szkodliwe. Krople powodują rozszerzenie źrenic, dzięki czemu specjalista jest w stanie ocenić stan dna oka. W przypadku starszych dzieci również podaje się krople, ale dodatkowo bada się wzrok. Jest to możliwe, gdy dziecko potrafi już rozpoznać proste kształty i zwierzątka. Okulista sprawdza ostrość wzroku, pokazując mu plansze z obrazkami o różnej wielkości. Wizytę poprzedza dokładny wywiad z rodzicami, a na koniec lekarz informuje o zalecaniach i o terminie kolejnego badania.
Co powinno zaniepokoić rodziców?
Niezależnie od wieku dziecka, rodzice powinni zwrócić uwagę na niepokojące sygnały:
– mrużenie oczu,
– łzawienie,
– nadmierne pochylanie się nad kartką czy przybliżanie się do telewizora,
– częste pocieranie oczu,
– trudności ze skupieniem wzroku na jednym punkcie.
Mogą to być objawy wad wzroku, wad wrodzonych lub innych schorzeń, w tym takich o podłożu genetycznym. Aby jak najszybciej wdrożyć leczenie, konieczna jest wizyta u specjalisty.
Natomiast jeżeli rodzice nie zauważają nieprawidłowości, a w rodzinie nie było przypadków chorób oczu, profilaktyczne badania okulistyczne dziecka należy odbyć raz w roku.