Jakie uprawnienia musi posiadać brygadzista - foto

Jakie uprawnienia musi posiadać brygadzista?

Brygadzista w codziennej pracy musi stawiać czoła wielu wyzwaniom. Nie może więc dziwić fakt, że do wykonywania tej niełatwej i odpowiedzialnej pracy, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje oraz kompetencje osobiste. Jakie uprawnienia powinna posiadać osoba kierująca pracą innych pracowników? Czy istnieją specjalne kusy, które przygotowują do pracy w zawodzie brygadzisty i czy jest to opłacalne zajęcie?

Praca dla brygadzisty – które uprawnienia są wymagane?

Sprawowanie codziennego nadzoru nad brygadą robotników wymaga kompetencji w wielu dziedzinach, dlatego zdecydowana większość pracodawców wymaga od kandydatów na to stanowisko odpowiednich kwalifikacji. Oprócz tych podstawowych, jak minimum średnie wykształcenie czy prawo jazdy kategorii B, ważne są również specjalistyczne uprawnienia. Osoba, która ukończyła szkolenie dla brygadzistów, z pewnością ma większe szanse na zatrudnienie niż pracownik bez uprawnień. Jednak w tej pracy równie ważne jest także doświadczenie – brygadziści z wieloletnim stażem mogą liczyć na wyższe zarobki od osób, które dopiero wchodzą do zawodu. Do codziennych obowiązków brygadzisty należą m.in.:

– rozdzielanie i egzekwowanie od pracowników wykonywania powierzonych im obowiązków,

– nadzór nad poprawnym wykonywaniem pracy przez podległą brygadę,

– wnioskowanie o podwyżki, zmianę organizacji pracy,

– dyscyplinowanie pracowników, którzy łamią regulamin,

– przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

– dbanie o sprawną komunikację i dobrą atmosferę w zespole.

Kompetencje osobiste w pracy na stanowisku brygadzisty

Warto zwrócić uwagę na fakt, że praca dla brygadzisty, z uwagi na swój specyficzny charakter, w wielu aspektach upodabnia ten zawód do stanowisk kierowniczych. W związku z tym osoba nadzorująca pracę brygady pracowniczej powinna charakteryzować się licznymi kompetencjami personalnymi, takimi jak: uczciwość i sumienność, dobra organizacja, efektywne zarządzanie czasem, umiejętność rozwiązywania konfliktów czy zdolność pracy pod presją.

Gdzie można zdobyć uprawnienia brygadzisty?

Najprostszą drogą do zdobycia uprawnień niezbędnych w pracy brygadzisty jest ukończenie odpowiedniego kursu, który przygotowuje kandydatów do wykonywania tego zawodu. Szkolenia dla brygadzistów organizowane są w każdym dużym mieście, jak również w mniejszych ośrodkach, szczególnie w mocno uprzemysłowionych regionach.

Czego uczą szkolenia dla brygadzistów?

Materiał omawiany na tego rodzaju kursach dotyczy wszystkich najważniejszych obszarów pracy brygadzistów. Uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu m.in.: czytania rysunków i dokumentacji technicznej, zarządzania zasobami ludzkimi, rozwiązywania konfliktowych sytuacji, efektywnego monitorowania zadań czy skutecznej komunikacji z zespołem. W trakcie szkolenia kandydaci do pracy w zawodzie uczą się również budować autorytet kierownika czy nabywają umiejętności z zakresu skutecznego motywowania pracowników.

Praca jako brygadzista – czy warto?

Biorąc pod uwagę średnie zarobki na tym stanowisku, wynoszące w Polsce od 4300 do 6000 zł, praca dla brygadzisty może być opłacalnym zajęciem, które dodatkowo pozwala realizować się w wielu obszarach. Odpowiednie kwalifikacje w połączeniu z doświadczeniem zawodowym i predyspozycjami osobistymi do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu z pewnością zwiększają szansę na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.