Jakie są wymogi w zakresie raportowania ESEF - foto

Jakie są wymogi w zakresie raportowania ESEF?

Rozporządzenie Komisji Europejskiej sprzed ponad 4 lat, uruchomiło zestaw nowych obowiązków dla uczestników rynku kapitałowego. Konsolidacja sprawozdań finansowych wokół standaryzowanej taksonomii dotyczy każdej spółki, która emituje papiery wartościowe na obszarze UE. Jakie wymogi są z tym związane? Co należy wiedzieć o standardach raportowania ESEF, aby móc skutecznie wdrażać nowe zasady?

Czym jest raportowanie ESEF?

Skrót ESEF pochodzi z języka angielskiego i dotyczy jednolitego europejskiego formatu raportowania. Dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu w Unii Europejskiej od zawsze wiązało się z obowiązkiem rocznego raportowania. European Single Electronic Format (ESEF) odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu porównywalności sprawozdań poszczególnych spółek.

Transparentność raportów stanowiła dotychczas spore wyzwanie. Firmy z różnych krajów stosowały wzajemnie sprzeczne terminy finansowe, a sam format wielu sprawozdań dalece odbiegał od jednolitego. Raportowanie ESEF wynika nie tylko z potrzeby standaryzacji treści, lecz ma również swoje korzenie w postępującej cyfryzacji biznesu. Raportowanie giełdowe w nowej formie wymaga publikacji sprawozdań w języku XHTML i znakowania tagami XBRL. Emitenci akcji muszą stosować się do powszechnych kryteriów informatycznych, dzięki czemu maszynowe odczyty porównawcze pozostają wolne od błędów.

Raportowanie giełdowe ESEF – jakim wymogom muszą stawić czoła spółki giełdowe?

Z początkiem roku 2021, wszystkie roczne sprawozdania spółek-emitentów za rok 2020 i późniejsze lata muszą przyjmować format XHTML. Raporty skonsolidowane zgodne ze standardami MSSF należy przedłożyć w formacie XBRL. Warto pamiętać o konieczności ujednolicenia taksonomii do określeń standaryzowanych w ramach MSSF. Raportowanie giełdowe XBRL pociąga za sobą obowiązek dodania znaczników do finalnego dokumentu, które uwiarygadniają stosowaną w nim terminologię i zestawiają ją z powszechnie przyjętymi standardami finansowymi.

Komisja Europejska dopuszcza raportowanie ESEF z rozszerzoną taksonomią w sytuacji, gdy specyficzna terminologia w organizacji wykracza poza dostępne schematy. Stworzenie nowych znaczników ESEF należy jednak opierać o podstawową taksonomię i do niej przypisać nowy twór.

Nowe kryteria sprawozdawczości emitentów papierów wartościowych generują istotne wyzwania technologiczne. Efektywna realizacja wymogów unijnych wzmacnia trend digitalizacji w biznesie i skupia się na integracji sprawozdawczości z dedykowanym oprogramowaniem. Sprawozdawczość zarządcza iXBRL i XHTML podlega automatyzacji dzięki rozwiązaniom informatycznym, które uwalniają dodatkowe zasoby czasowe dla kadry zarządzającej.

Raportowanie giełdowe wspierane przez nowoczesne oprogramowanie

Ręczna kreacja raportów w formacie XBRL okazuje się mało komfortowa. Oprogramowanie dostarcza nie tylko narzędzi automatyzujących raportowanie ESEF, lecz przede wszystkim warunkuje poprawność danych i umożliwia lepszy wgląd analityczny. Raportowanie giełdowe w nowych standardach warto prowadzić na podstawie specjalistycznych programów firmy Insight Software i jej narzędzia Certent CDM (Certent Disclosure Management)

Odwiedź stronę https://incube.pl/raporty-esef-i-xbrl/a dowiesz się, jak zaplanować tworzenie raportu i skonfigurować oprogramowanie do własnych potrzeb.

Firma Incube CPM pomaga wdrażać efektywne narzędzia raportujące, które uczynią proces raportowania ESEF automatycznym i bezbłędnym. Nasi konsultanci pomogą Ci zautomatyzować proces zarówno od strony technologicznej, jak i stworzyć merytoryczny model procesu zarządzania leasingiem od strony finansowej.