Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu ubezpieczenia - foto

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu ubezpieczenia?

Ubezpieczenie samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Niezależnie od tego czy kupujemy polisę bezpośrednio u agenta, czy przez internet, konieczne jest podanie informacji znajdujących się w określonych dokumentach. W przypadku osobistej wizyty w biurze, potrzebne będą dokumenty w oryginalnej postaci. Jeśli jednak załatwiamy sprawę przez internet, wystarczające będą skany lub zdjęcia. W jaki sposób należy przygotować się do zawarcia ubezpieczenia?

Zakup OC – potrzebne dokumenty

W przypadku ubezpieczenia OC, wysokość składek jest wyliczana indywidualnie. Ma to związek z szacowanym prawdopodobieństwem uczestnictwa w kolizji. Z tego względu składki są wyższe w przypadku młodych kierowców oraz osób, które w przeszłości spowodowały już wypadek. Jeżeli posiadamy samochód ponad rok, polisa będzie odnawiać się automatycznie. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak jest duża szansa, że oferta danego ubezpieczyciela nie jest najbardziej atrakcyjna spośród dostępnych na rynku. Warto zatem sprawdzić zawczasu jakie ubezpieczenia oferuje konkurencja. W tym celu należy przygotować odpowiednie dokumenty.

  • Prawo jazdy – jest niezbędnym dokumentem, bowiem informuje o tym kiedy kierowca uzyskał uprawnienia. Data wydania prawa jazdy jest kluczowa do ustalenia wysokości składek.
  • Dowód rejestracyjny – zawiera wszystkie informacje dotyczące pojazdu, który ma zostać ubezpieczony. Aby ustalić kwotę ubezpieczenia potrzebne są dane na temat marki samochodu, modelu, roku produkcji, pojemności oraz mocy silnika.
  • Obecna polisa – jest potrzebna jeśli zamierzamy zmienić ubezpieczyciela. Na jej podstawie można udokumentować dotychczas zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ubezpieczenia?

Jeśli zamierzamy ubezpieczyć pojazd, który dopiero co kupiliśmy i w związku z tym nie posiadamy jeszcze dowodu rejestracyjnego, trzeba koniecznie zabrać ze sobą umowę kupna sprzedaży. W sytuacji, gdy pojazdy jest zarejestrowany na kilka osób, w ubezpieczalni należy podać numer PESEL współwłaścicieli, adresy zamieszkania oraz daty wydania prawa jazdy.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Licznik oceny: 1

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?