Jakie certyfikaty powinny mieć zabawki - foto

Jakie certyfikaty powinny mieć zabawki?

Dbałość i rozwaga w kwestii wyboru przedmiotów użytkowanych przez dzieci to podstawa odpowiedzialnego rodzicielstwa. Rzetelni producenci zabawek wpisują się w potrzeby swoich klientów i poddają wyroby szczegółowej certyfikacji. Przejście procedury weryfikacji przydatności do użytku stanowi potwierdzenie bezpieczeństwa. Jakie rodzaje certyfikatów spotkamy na rynku produktów dziecięcych? Jakie oznaczenia powinny znaleźć się na każdej zabawce na półce sklepowej?

Certyfikacja zabawek i badania – jakie oznaczenia spotkamy na opakowaniach produktów dla dzieci?

Wytwarzanie i dystrybucja zabawek na terytorium Unii Europejskiej podlega rozmaitym przepisom. Inne regulacje dotyczą produktów dla dzieci do lat 3; jeszcze inne obowiązują w przypadku rzeczy dla osób do lat 14. Pierwszym wymogiem staje się zatem wyraźne poinformowanie konsumenta, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana zabawka. Instrukcja obsługi musi ponadto zawierać konkretne wskazówki co do sposobu użytkowania.

Nie będziemy się tutaj zagłębiać w opis postanowień dyrektywy europejskiej 98/48/EC. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że rynek unijny wypracował szereg mechanizmów poprawiających bezpieczeństwo i dokonujących standaryzacji produkcji i sprzedaży zabawek. Bezpośrednim wyrazem tego procesu staje się certyfikat CE (Conformité Européenne), który stanowi deklarację zgodności wydawaną przez producenta. Oznaczenie CE ma potwierdzać, że dany przedmiot został wyprodukowany zgodnie z aktualnymi przepisami.

Warto mieć świadomość, że sam znaczek CE nie rozwiązuje wszystkich problemów. Conformité Européenne nie wynika bowiem z przejścia procedur certyfikacji, lecz ma charakter deklaratywny. Wprawdzie właściwe instytucje unijne przeprowadzają regularne kontrole w zakresie zgodności, jednak nie zawsze są w stanie wychwycić wszelkie defekty. Odpowiednikiem znaku CE na rynku krajów arabskich jest GCC, a dla Chin – CCC.

Spośród wszystkich opcji certyfikacyjnych, zdecydowanie największą rangę ma dokument TÜV Rheinland. Niezależne organizacje i laboratoria wypracowały wnikliwe standardy badawcze, które mają potwierdzić, że dana zabawka pozostaje wolna od szkodliwych substancji i można ją uznać za całkowicie bezpieczną dla dzieci. Badanie produktów dziecięcych w Laboratorium Mechanicznym TÜV Rheinland Polska buduje wiarygodność producenta i wpływa na wzmocnienie jego pozycji na rynku.

Na czym polega badanie produktów dziecięcych?

Obowiązująca na terytorium WE tzw. dyrektywa zabawkowa (2009/48/WE) zawiera zbiór wytycznych dla producentów i dystrybutorów wyrobów dla najmłodszych.