Jaki wybrać projekt domu w 2023 - foto

Jaki wybrać projekt domu w 2023?

Rosnące koszty budowy domu jednorodzinnego skłaniają inwestorów do bardzo dokładnego zastanowienia się, jaki projekt w ich przypadku okaże się najkorzystniejszy. Istnieje kilka czynników, które warto uwzględnić, wybierając idealną koncepcję, łączącą czynniki ekonomiczne z komfortem i funkcjonalnością. Jaki projekt budowy domu wybrać w 2023 roku, aby mieszkać wygodnie i nie przepłacać?

Projekt budowy domu – co wpływa na koszty inwestycji?

Oferta biur projektowych jest dziś niezwykle zróżnicowana, dzięki czemu idealny projekt domu jednorodzinnego znajdą zarówno ci, którzy oczekują obiektu taniego w budowie, jak i inwestorzy, dla których liczy się przede wszystkim komfort. Na etapie podejmowania kluczowych decyzji, warto zastanowić się, które elementy architektoniczne mają największy wpływ na cenę realizacji budynku. Należą do nich m.in.:

– powierzchnia użytkowa domu,

– liczba kondygnacji,

– rodzaj i jakość zastosowanych materiałów oraz technologii,

– geometria dachu,

– typ stolarki okiennej oraz drzwiowej,

– standard wyposażenia budynku.

Projekt dom jednorodzinny – jaka bryła budynku?

Chcąc postawić funkcjonalny, a zarazem niedrogi w budowie domek wolnostojący, warto wybrać budynek na rzucie kwadratu. Realizując taki projekt dom jednorodzinny znacznie łatwiej będzie zaaranżować oraz w naturalny sposób doświetlić. Domy na planie zbliżonym do kwadratu to opcja idealna dla budynków o powierzchni do 150 m2, czyli najczęściej obecnie wybieranej kategorii domków jednorodzinnych. Alternatywę w sytuacji, gdy warunki na działce nie pozwalają na wybór takiego projektu, stanowi dom na planie prostokąta, który również łatwo da się zaadaptować do potrzeb mieszkańców.

Dom parterowy czy piętrowy?

Ważną kwestią, którą warto rozważyć przy wyborze projektu domu jednorodzinnego, jest liczba kondygnacji. Planując budowę niewielkiego domku o przywołanej już powierzchni do 150 m2, warto postawić na konstrukcję parterową. W przypadku większej rodziny, gdzie priorytetem staje się przestrzeń, biuro projektowe zaproponuje zwykle budynek piętrowy. Warto dodać, że koszty realizacji fundamentów oraz dachu w obu wariantach będą podobne, przez co finalnie metr kwadratowy powierzchni użytkowej w domu piętrowym będzie tańszy w realizacji niż w przypadku parterówki.

Projekt domu jednorodzinnego, a koszty energii

Zastanawiając się, jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać w 2023 roku, nie sposób pominąć kwestii stale rosnących cen energii. W ostatnich latach koszty prądu wzrosły o kilkadziesiąt, natomiast węgla, pelletu czy ekogroszku – nawet o kilkaset procent. Jak wpływa to na budowę domu jednorodzinnego? Przede wszystkim, już na etapie wyboru projektu należy zadbać o wysokiej klasy materiały izolacyjne, które zapewnią optymalny komfort termiczny oraz będą przeciwdziałać stratom ciepła z budynku. Dzięki zastosowaniu odpowiednich termoizolacji, ale także okien i drzwi spełniających aktualne, podwyższone normy cieplne, możliwa jest budowa domu, który spełni wyśrubowane standardy budownictwa energooszczędnego, a nawet pasywnego.