Jak znaleźć idealną spółkę na giełdzie?
Dobra spółka na giełdzie może przynosić ponadprzeciętne zyski przez lata. W jaki sposób znaleźć spółkę idealną, w którą warto zainwestować? Jak analizować raporty spółek finansowych? Jak przeprowadzić wstępną selekcję spółek? Na wszystkie te pytania i nie tylko odpowiadamy w poniższym artykule.
Sprawdź analizy raportów finansowych spółek
Kluczem do zanalizowania spółki jest dokładne przestudiowanie jej raportów finansowych. Sprawozdania roczne są prawdziwą kopalnią wiedzy na temat bieżącej kondycji przedsiębiorstwa. To bardzo skuteczny i dokładny sposób, jednakże wymagający sporo pracy i wiedzy. Raporty roczne są długie i skomplikowane, zwłaszcza dla osób, które nie mają jeszcze dużej wiedzy ani doświadczenia giełdowego. Niemniej warto zdobywać wiedzę właśnie w ten sposób. Kiedy już wprawisz się w odczytywaniu raportów i przerobisz przynajmniej kilka z nich, będzie Ci łatwiej określić, które ze spółek są warte uwagi i zainwestowania środków.
Wstępna selekcja spółek
Analiza wyników giełdowych spółek wymaga sporo pracy. Przeanalizowanie raportów kilkuset przedsiębiorstw zajęłoby Ci mnóstwo czasu. Dlatego pamiętaj o wstępnej selekcji spółek i wyborze tylko części z nich do dalszej analizy. Możesz to zrobić, korzystając z profesjonalnych, a jednocześnie darmowych narzędzi dostępnych w Internecie, np. skanerów akcji GPW. Zaznacz w nim konkretne kryteria, obejmujące np. niską cenę, konkretną zyskowność czy wystarczającą płynność bieżącą. System przefiltruje setki spółek i pozostawi część, którą możesz dalej analizować.
Czytaj notowania spółek
Poszukując idealnej spółki do inwestowania, czytaj notowania spółek giełdowych. Dane te pozwolą Ci rozeznać się w aktualnych cenach obligacji albo akcji i udziałów. Czytanie i analiza notowań wymaga również odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, które najłatwiej zdobyć poprzez codzienne sprawdzanie i analizowanie tych danych.
Notowania spółek składają się z kilku elementów, na których podstawie należy wyciągać wnioski i podejmować decyzje biznesowe. Należą do nich: kurs odniesienia, liczba zleceń (czyli liczba inwestorów, którzy wysłali zlecenie sprzedaży bądź kupna za konkretną cenę), a także zmiana procentowa, która określa, jak zmieniła się cena w porównaniu do kursu odniesienia. Ponadto w zakres ważnych danych notowań spółek należą: kupno (czyli ceny zleceń kupna) i sprzedaż (cena zleceń sprzedaży), a także wolumen, tj. liczba akcji za daną cenę w ramach zleceń sprzedaży bądź kupna. Dzięki starannej i przemyślanej analizie danych uzyskanych w ramach notowań giełdowych możesz opracować konkretną strategię, jak również wybrać spółki, w które warto inwestować.
Ucz się od najlepszych
Przedstawione wyżej sposoby nie są jedynymi metodami wyboru idealnej spółki giełdowej. Trudno jednocześnie określić, która z nich jest najlepsza, gdyż dla każdej osoby ten idealny sposób może być inny. Aby poznać więcej sposobów na znalezienie dobrej spółki, w którą warto zainwestować, przeczytaj e-book „Jak znaleźć idealną spółkę”, który kupisz na stronie notowaniagpw.pl. Autor przedstawia siedem skutecznych pomysłów na szukanie odpowiedniej spółki. Z poradnika dowiesz się, na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać podczas poszukiwań.