Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu koni - foto

Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu koni?

Bezpieczne przewożenie zwierząt zmniejsza ryzyko wypadków, a także ogranicza ich stres, który często ma negatywny wpływ na zdrowie. W przypadku koni ze względu na większą wagę i wielkość tego typu transport okazuje się trudniejszym wyzwaniem. Niezwykle ważne okazuje się między innymi uzyskanie niezbędnych pozwoleń na przewóz dużych przyczep, a także zadbanie o przemyślane przypięcie zwierząt i ich asekurację, aby nie zrobiły sobie krzywdy ani nie wydostały się na drogę w czasie jazdy. Warto przy tym pamiętać, że koń narażony na stres może zachowywać się zupełnie inaczej niż podczas przebywania w znanej sobie stajni. Pod tym względem konie przypominają małe dzieci, za które myśleć musi rodzic. Dlatego w poniższym artykule przedstawimy kilka praktycznych porad, które pomogą w odpowiednim zabezpieczeniu koni zarówno podczas krótkich, jak i dłuższych tras.

Przygotowanie przyczepy do podróży – o czym należy pamiętać?

Niemalże każdy koń przynajmniej raz w życiu przeżyje podróż przyczepą lub koniowozem. Tego typu transport często okazuje się niezbędny podczas nabywania zwierzęcia, wożenia go do weterynarza, a także brania udziału w wystawach czy zawodach. Niezależnie od tego, jak długa będzie to podróż, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie zarówno konia, jak i transportu, aby zyskać pewność, że cała trasa przebiegnie bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. W pierwszej kolejności powinniśmy wyposażyć się w przyczepy dla koni, które będą dopasowane do ich wielkości i które będą wyróżniały się nienagannym stanem technicznym. Co więcej, idealna przyczepa powinna cechować się stabilną podłogą i powodować jak najmniej wstrząsów nawet podczas jazdy po nierównej drodze. Dzięki temu nie tylko zmniejszymy stres u zwierzęcia, ale także ograniczymy ryzyko otarć, zadrapań czy innych uszkodzeń jego ciała.

Po nabyciu przyczepy warto stworzyć w niej warunki, które zapewnią zwierzakowi komfortową i bezpieczną podróż. Ważne okazuje się przygotowanie ściółki składającej się na przykład z trocin. Oprócz tego koń powinien mieć dostęp do siana (nie do standardowej paszy objętościowej), które będzie mógł podgryzać, aby czymś się zająć lub ograniczyć stres. Godny uwagi producent przyczep samochodowych dla koni zadba również o odpowiednią wentylację, która ochroni zwierzę przed przegrzaniem, ale jednocześnie nie spowoduje zbyt niskich temperatur w chłodniejsze miesiące. Warto przy tym wspomnieć, że taką przyczepę należy nabyć przynajmniej kilka dni przed planowanym transportem, a najlepiej nawet kilka tygodni wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ stworzenie optymalnych warunków do przewozu to jeszcze nie wszystko – powinniśmy również zadbać o stopniowe przyzwyczajanie konia do transportu.

Jak ograniczyć stres konia w trakcie podróży przyczepą?

Aby ograniczyć stres konia podczas transportu i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, warto zacząć przyzwyczajać zwierzę do przyczepy minimum kilka dni przed planowaną datą podróży. Wówczas koń powinien swobodnie wejść do przyczepy i móc zapoznać się z jej wnętrzem. Oprócz tego ważne okazuje się zapoznanie zwierzęcia ze specjalnymi ochraniaczami, które stosuje się podczas tego typu transportów. Są one nieco inne niż używane na co dzień akcesoria, dlatego warto wprowadzać je stopniowo, wydłużając okresy, w których koń będzie w nich przebywał. Podczas pierwszej podróży dobrym pomysłem będzie również wybór mniej ruchliwej trasy z nawierzchnią, która ograniczy nieprzyjemne dla konia wstrząsy.