Jak zabezpieczyć towar na palecie - foto

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

W logistyce ciężko o jakikolwiek inny przedmiot tak powszechny, jak znane wszystkim pracownikom firm spedycyjnych palety. Akcesoria te występują w formie prostokąta o ustandaryzowanych rozmiarach 120 x 80 cm i służą jako podstawowy sposób składowania różnorodnych przedmiotów podczas ich wysyłki. Są trwałe, mocne i wysoce efektywne, ponadto pomagają w logistyce wewnętrznej, gdyż dzięki ich budowie można je unosić na żądną wysokość za pomocą wózków widłowych. Istotnym zagadnieniem jest jednak w kwestii jej trwałości oraz ochrony sposób zabezpieczenia towarów – jak zrobić to dobrze i zgodnie z wymogami? Odpowiadamy!

Paleta – jak ją zabezpieczyć w odpowiedzialny sposób?

Transport palet w przypadku firm działających w branży logistycznej stanowi podstawę ich działalności, gdyż z tej usługi korzystają zarówno firmy, które wysyłają towary masywne lub w dużej liczbie, jak i klienci, którzy z kolei na paletach zamawiają np. ciężki sprzęt AGD. 

Nie wynika to znikąd – paleta jako fundament (dosłownie i w przenośni) współczesnego transportu otwiera przed spedytorem mnóstwo możliwości w kontekście ujednolicenia procesu wysyłkowego. To oznacza wbrew pozorom dość niską cenę transportu, lecz także wysokie bezpieczeństwo całego procesu, jak i możliwość przyjęcia towarów zupełnie niewymiarowych lub bardzo ciężkich.

Zlecając wysyłkę na palecie, pamiętaj, aby wybrać paletę w odpowiednim stanie i jakości. Niedopuszczalne jest stosowanie modeli noszących nadmierne ślady eksploatacji, w tym zbutwiałych, złamanych lub popękanych. To mogłoby bowiem spowodować duże niebezpieczeństwo w trakcie wewnętrznych działań logistycznych w firmie spedycyjnej. Konieczne za to okażą się przekładki paletowe – o nich jednak nieco dalej.

Czym się kierować wybierając sposób mocowania towaru do palety?

Bezpieczeństwo przewożonego transportu to absolutna podstawa i wie o tym doskonale każdy pracownik jakiejkolwiek firmy spedycyjnej. Błędnie przytwierdzone przedmioty mogą się przesuwać, zsuwać lub krzywić w trakcie ich przewożenia za pomocą wózka widłowego, dlatego:

  • Wykorzystaj folię ochronną – w ten sposób zabezpieczysz całą przesyłkę przed jej rozsypaniem się lub poluzowaniem. To bardzo istotna kwestia w przypadku przesyłek paletowych, składających się nawet z kilkuset przedmiotów.
  • Zastosuj odciągi – dobrze sprawdzą się różnorodne liny, którymi należy opleść cały przedmiot i ścisnąć ją na tyle mocno, aby go unieruchomić i zespolić z paletą. W ten sposób tworzy się ścisła, monolityczna konstrukcja.
  • Sprawdź kształt ładunku – warto wiedzieć, że cały przedmiot musi znajdować się w obrysie palety, dlatego nie może wystawać poza nią w żadnym miejscu nawet o centymetr. Wynika to głównie z wymogów każdej firmy spedycyjnej.
  • Zastosuj przekładki paletowe Guardboard – akcesoria te służą do ustabilizowania całego ładunku poprzez jego zabezpieczenie od górnej strony (działają jako pokrywa). Akcesoria te mimo wagi wynoszącej niespełna 4 kg wytrzymują paski PP oraz PET o maksymalnym ścisku równym nawet 3 000 kg. Produkt jest wysoce sztywny i stanowi doskonałą alternatywę dla płyt drewnianych i wiórowych, które charakteryzują się znacznie wyższą ceną, lecz także wagą.

Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu ładunku dbasz o stan transportowanych towarów, a także o swój portfel