Jak wygląda polski rynek pracy w IT - foto

Jak wygląda polski rynek pracy w IT?

Dynamiczny rozwój technologii przyczynia się do stałego wzrostu popytu na specjalistów z branży informatycznej. Czy oznacza to, że przedstawiciele tego sektora mają obecnie idealne warunki do znalezienia zatrudnienia? Krótko omawiamy, jak wygląda polski rynek pracy w IT!

Jak wygląda polski rynek pracy w IT?

Jak nietrudno sobie wyobrazić, zapotrzebowanie na specjalistów informatycznych nieustannie wzrasta. Nowoczesne technologie powoli wkraczają na wszystkie obszary codziennego życia, dlatego pracownicy tworzący i utrzymujący cyfrowe narzędzia bez problemu mogą znaleźć zajęcie. Aktualnie polski rynek pracy w IT wyjątkowo sprzyja kandydatom poszukującym zatrudnienia.

Co ciekawe, pomimo upływu lat nadal brakuje specjalistów. W porównaniu z innymi państwami Europy, w Polsce zaobserwowano dość duże deficyty na tych stanowiskach w tym sektorze. Jest to w dużej mierze związane w tym, że wiele osób decyduje się na współpracę z zagranicznymi korporacjami, głównie ze względu na atrakcyjniejsze wynagrodzenie oraz możliwość pracy zdalnej.

Czy specjalistom IT łatwo jest znaleźć pracę w Polsce?

Na ten moment specjaliści IT bez problemu mogą znaleźć pracę w Polsce. Każdego dnia pojawiają się nowe ogłoszenia od dużych, średnich i małych firm z branży, a także z innych sektorów. Dostępny jest szeroki wybór ofert stałego zatrudnienia, ale też korzystnych zleceń.

Jeśli specjalista IT posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie, ma naprawdę duże pole do negocjacji warunków zatrudnienia. Jako reprezentant zawodu deficytowego może liczyć również na bardzo wysokie zarobki, sięgające rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Do tego coraz więcej firm bez problemu godzi się na pracę w pełnym trybie zdalnym, dlatego nie musi przejmować się ograniczeniami związanymi z lokalizacją.

Jak wygląda przyszłość polskiego rynku pracy w IT?

Chociaż mogłoby się wydawać, że warunki na polskim rynku pracy w IT są idealne, nie do końca tak jest. Nie bez powodu wiele specjalistów wybiera zagraniczne oferty. Taka sytuacja niestety nie ma zbyt korzystnego wpływu na rozwój krajowej gospodarki. W ostatnich latach lukę wypełniają pracownicy ze wschodu, ale nadal w niewystarczającym stopniu. Jeżeli polscy pracodawcy chcą przekonać rodzimych kandydatów do pracy w kraju, muszą dostosować się do ich wymogów.

Zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie i nic nie wskazuje na to, aby tendencja ta miała się zmienić. Niewątpliwie jest to branża przyszłości, dlatego jej przedstawiciele mają przed sobą szerokie perspektywy rozwoju. Jeżeli jednak chcą być konkurencyjni i osiągać najlepsze wyniki, muszą stale się dokształcać – nie tylko w zakresie technicznym, ale też w obszarze kompetencji miękkich.

Próbujesz znaleźć zatrudnienie na polskim rynku IT? A może jesteś przedsiębiorcą, który szuka wykwalifikowanych specjalistów? W obu przypadkach pomocne będzie wsparcie doświadczonego pośrednika. Więcej informacji znajdziesz na: https://itds.pl/pl/.