Jak prawidłowo oświetlić schody - foto

Jak prawidłowo oświetlić schody?

147 razy oglądano

Oświetlenie schodów to element, o którym powinien pomyśleć każdy właściciel piętrowego domu bądź mieszkania. Odpowiednio zamontowane źródło światła ułatwia bezpieczne poruszanie się i wygląda bardzo estetycznie. Jest szczególnie przydatne, gdy ze schodów korzystają dzieci bądź osoby starsze. Oświetlenie schodowe można dopasować idealnie do swoich potrzeb oraz budżetu, a także charakteru wystroju.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodowego?

Nowoczesne oświetlenie schodowe doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu. Pozytywnie wpłynie na estetykę wystroju i zwiększy poziom bezpieczeństwa. Może okazać się użyteczne zwłaszcza wtedy, gdy nocne wyjście do toalety oznacza wyprawę na inne piętro. Delikatne światło pozwoli przejść komfortowo bez rozbudzającego, mocnego blasku lampy sufitowej. W takim przypadku idealnie sprawdzi się nowoczesne oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu, który będzie reagował na zbliżającą się do niego osobę.

Wybierając oświetlenie schodowe, staje się przed wyborem jednej z wielu opcji. Podstawowy podział obejmuje trzy rodzaje, wyszczególnione ze względu na kształt. Wpusty mogą być okrągłe, prostokątne i kwadratowe. Te ostatnie są rodzajem najpopularniejszym i najlepiej sprawdzającym się w warunkach domowych. Najczęściej montuje się je na ścianie u boku schodów, zarówno tuż nad nimi, jak i w formie kinkietów. Alternatywą dla takiego rozwiązania są taśmy LED, które można przymocować pod krawędziami stopni. Najważniejszym kryterium wyboru, a także umiejscowienia, oprócz estetyki, jest odpowiedni kąt padania światła. Musi ono być skierowane ku dołowi, aby nie raziło.

Na jakiej wysokości zamontować źródła światła?

Decydując się na montaż oświetlenia dużo powyżej schodów, warto zadbać, by znajdowało się powyżej linii wzroku. Optymalną wysokością jest 180-190 cm. Światło powinno obejmować całe schody, a jednocześnie nie powinno oślepiać idącej osoby.

Nowoczesne oświetlenie schodowe w formie punktowej pod stopniami będzie wyglądało najlepiej, jeśli zostanie zamontowane symetrycznie na środku. Równie efektownie zaprezentują się taśmy świetlne, zainstalowane na całej szerokości stopni. Montując tego rodzaju oświetlenie, dobrze jest objąć najpierw co drugi schodek i sprawdzić, czy nie okaże się to wystarczające. Nierzadko lampki na każdym stopniu sprawiają wrażenie przesytu.

Z kolei nowoczesne oświetlenie schodowe jako lampeczki na ścianach po boku schodów powinny być zamontowane w połowie głębokości stopni i kilka centymetrów nad nimi. W ten sposób równomiernie je oświetlą i będą dawać ładny, równy efekt.

Jak podłączyć oświetlenie schodowe?

Montaż oświetlenia schodowego to praca, do której wiele osób preferuje wezwanie elektryka. Równie wiele jednak podejmuje się zrobienia tego samodzielnie. Kluczowe jest przygotowanie odpowiedniej instalacji elektrycznej, którą warto uwzględnić na etapie projektowania wnętrza. Lampy wymają dodatkowych przewodów oraz przełączników.

Decydując się na oświetlenie z przełącznikami, a nie czujnikiem ruchu, należy pamiętać, aby przełączniki zamontować zarówno u szczytu, jak i u podstawy schodów. W innym przypadku korzystanie z oświetlenia będzie bardzo niewygodne.

Podczas montażu instalacji i oświetlenia należy dokładnie przestrzegać instrukcji i w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady profesjonalisty.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.