Jak poznać dobrego burgera - foto

Jak poznać dobrego burgera?

Burgery to zaraz obok pizzy jedno z najczęściej i najchętniej wybieranych dań, które można zjeść na mieście. Choć pojawiły się one już wiele lat temu, to właśnie przez ten czas mocno ewoluowały. Pierwsze burgery z początków XIX wieku odbiegają od tych, które dzisiaj serwowane są w restauracjach i burgerowniach na całym świecie. Dziś burger to coś więcej niż kotlet w zwykłej bułce – wszystkie składniki muszą być odpowiednio dobrane, świeże i wysokiej jakości. Nie ma mowy o byle jakości, mrożonych składnikach, czy mięsie niewiadomego pochodzenia. Najlepsze burgerownie serwują przekąski, które są soczyste, pożywne i zdrowe. Jak więc rozpoznać dobrego burgera? Na co zwrócić uwagę?

Dobre mięso to podstawa

Mięso jest najważniejszym składnikiem burgera. To ono odgrywa główną rolę i smakosze tego dania z pewnością zgodnie stwierdzą, że najlepsze kanapki robione są z wołowiny. W dobrym burgerze nie ma miejsca na cienkiego, gotowego kotleta zakupionego w supermarkecie. Mięso musi być świeże, najwyższej jakości, średnio zmielone z odpowiednich części tuszy wołowej. Najczęściej wykorzystuje się udziec, antrykot, rostbef i łopatkę. Przygotowana z nich kanapka z pewnością będzie smaczna i pożywna, a takie serwuje między innymi Pasibus w Łodzi

Odpowiedni stopień wysmażenia

To, co nadaje burgerowi charakterystycznego smaku to z pewnością stopień wysmażenia. Mięso do burgera powinno być smażone na grillu, a nie na patelni w głębokim tłuszczu, mikrofalówce czy piekarniku. Stopień wysmażenia, to oczywiście wybór klienta. Warto jednak wspomnieć, że można wyróżnić trzy stopnie wysmażenia – medium – rare, czyli średnio krwisty, well done – bardziej wysmażone oraz rare, czyli krwiste. Dobry kotlet na burgera nie może być grillowany na wiór. Mocne smażenie znacznie obniża smak mięsa i sprawia, że nie jest ono soczyste. 

Najważniejszy duet – mięso i bułka

Bułka w burgerze odgrywa równie ważną rolę, co kotlet. Nie ma za dużej przyjemności z jedzenia wysokiej jakości mięsa, doskonale wysmażonego, jeśli bułka będzie czerstwa, sucha albo napompowana. Dobra bułka powinna być miękka i jednocześnie zbita. Idealnie jak jest także lekko chrupiąca. Poza tym musi nieść dodatkowy walor smakowy w całym daniu. 

Najlepsze dodatki do burgera

Mimo że w burgerze najważniejsze jest mięso i bułka, to jakość dodawanych warzyw ma także znaczenie dla smaku i estetyki podawanego dania. W zakresie doboru dodatków panuje znacznie większa swoboda. Dobre restauracje z burgerami dają możliwość wyboru różnych dodatków, warto jednak kierować się zasadą, ze mniej znaczy więcej. 

Burgery bez sosów nie smakują wyjątkowo

W przypadku sosów i dipów należy zwracać uwagę czy dany lokal tworzy je samodzielnie, czy też korzysta z gotowych produktów. W dobrym burgerze nie znajdzie się gotowego sosu. Kucharze przyrządzają je według swoich autorskich receptur, tak jak ma to miejsce w https://pasibus.pl/pl/lokalizacje/lodz/.