Jak planować budżet w mikroprzedsiębiorstwach - foto

Jak planować budżet w mikroprzedsiębiorstwach?

W prowadzeniu każdego biznesu niezależnie od jego wielkości, kluczową rolę odgrywa planowanie budżetu. Dla mikroprzedsiębiorstw jest to szczególnie istotne, ponieważ tego typu firmy często mają ograniczone zasoby i muszą dokładnie przemyśleć każdy wydatek. Dobrze zaplanowany budżet pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnych środków, uniknięcie niepotrzebnych wydatków i zapewnienie stabilności finansowej firmy. Podpowiadamy jak zająć się finansami w małym przedsiębiorstwie.

Dlaczego w ogóle warto planować budżet w firmie?

W mikroprzedsiębiorstwach nawet niewielkie straty mogą w znacznym stopniu utrudniać prowadzenie działalności. Budżet pomaga zachować pełną kontrolę nad przepływem pieniędzy i uczynić go bardziej wydajnym – wskazuje m.in. środki, które można ponownie zainwestować. Ułatwia również utrzymywanie działalności z dala od długów oraz szacowanie, ile środków przedsiębiorstwo będzie potrzebowało w przyszłości.

Od czego zacząć planowanie budżetu w działalności biznesowej?

Wielu przedsiębiorców, myśląc o budżecie, prawdopodobnie od razu przed oczami ma arkusze kalkulacyjne z szeregiem liczb. Trzeba jednak zaznaczyć, że ważniejsze są założenia, które te liczby napędzają. Dlatego na początek warto określić, jakie produkty lub usługi są sprzedawane, w jakich cenach i w jakich ilościach, oraz jakie są kluczowe czynniki wpływające na wydatki, takie jak: liczba pracowników, koszt lokalu, różne inicjatywy marketingowe itd.

Należy również zastanowić się nad swoimi celami finansowymi – np. osiągnięciem określonej marży, redukcji kosztów lub zwiększeniem dochodów. Określenie celów pozwala na lepsze zrozumienie tego, które wydatki są niezbędne, a które można ograniczyć. Następnie konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób są obecnie wykorzystywane finanse, a także zajęcie się prognozowaniem przyszłych kosztów. Obszarów, wymagających uwagi jest sporo, dlatego w mikroprzedsiębiorstwach coraz częściej poszukiwany jest dyrektor finansowy na godziny. Takie rozwiązanie ma szereg zalet!

Co można zyskać, powierzając planowanie budżetu specjalistom?

Uporządkowanie finansów firmy wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także doświadczenia, pozwalającego jak najdokładniej prognozować m.in. przychody i koszty. Dlatego dobry dyrektor finansowy jest tak ważnym elementem biznesu. Trzeba jednak zauważyć, że mikroprzedsiębiorstwa zwykle nie mają środków na zatrudnienie tego typu specjalisty na pełen etat. W takiej sytuacji warto zdecydować się na outsourcing.

Dyrektor finansowy na godziny może zająć się planowaniem budżetu w firmie, pozwalając jednocześnie ograniczyć koszty, związane z pełnym zatrudnieniem. Obecność takiej osoby w zespole to możliwość zdecydowanie skuteczniejszego realizowania polityki finansowej w ramach bardzo elastycznej współpracy. Wykwalifikowanemu specjaliście powierza się zadanie przygotowania budżetu, a następnie wdraża się zaproponowane rozwiązania.

Gdzie szukać dyrektorów finansowych, pracujących w oparciu o model zadaniowy, w dostosowanym do potrzeb mikroprzedsiębiorstwa wymiarze czasu? Doświadczonych ekspertów można znaleźć w CFO Consulting. Firma zaoferuje usługę specjalisty, który zajmie się przygotowaniem budżetu, zapewniającego pełną kontrolę nad finansami w prowadzonym biznesie.