Jak istotna jest rzetelna inwentaryzacja budynków - foto

Jak istotna jest rzetelna inwentaryzacja budynków?

179 razy oglądano

Opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej, określającej m.in. wymiary, budynku, jego parametry konstrukcyjne, czy rozkład poszczególnych pomieszczeń, to element każdej inwentaryzacji budowlanej. Z punktu widzenia właściciela nieruchomości najważniejsze jest to, by tego rodzaju usługa wykonana została w sposób rzetelny i profesjonalny. Jakie znaczenie ma dokładne wymiarowanie obiektów i co na ten temat mówi prawo budowlane?

Inwentaryzacje budowane – jaki jest ich cel?

Głównym celem przeprowadzania każdej inwentaryzacji architektonicznej jest przedstawienie rzeczywistego stanu obiektu budowlanego w formie dokumentacji technicznej. Profesjonalnie wykonana inwentaryzacja może okazać się nieoceniona w przypadku planowania takich przedsięwzięć jak m.in.:

– remont, modernizacja lub przebudowa nieruchomości,

– ocena bieżącego stanu konstrukcji,

– sprzedaż budynku lub zmiana sposobu jego zagospodarowania,

– odtworzenie pierwotnego projektu budowlanego,

– uaktualnienie dokumentacji technicznej po wykonanych remontach lub przebudowach.

Oczywiście to tylko niektóre przykłady sytuacji, w których rzetelna inwentaryzacja budynków okazuje się niezbędna.

Kiedy prawo budowlane wymaga wykonania inwentaryzacji?

Wykonanie ekspertyzy technicznej, której podstawę stanowi inwentaryzacja budynku, wymagane jest przez prawo budowlane przede wszystkim przy planowaniu remontu, przebudowy lub nadbudowy budynku, skutkujących zmianą konstrukcji wymiarów zewnętrznych. Przepisy nakazują wykonanie rzetelnej inwentaryzacji budynku również w momencie, gdy planowane roboty zakładają zmianę liczby oraz wielkości otworów okiennych i drzwiowych w budynku. I choć dokładnej definicji tego, czym jest inwentaryzacja architektoniczna, nie znajdziemy w żadnej ustawie ani rozporządzeniu, nie ulega wątpliwości, że jej profesjonalne wykonanie decyduje o powodzeniu całej inwestycji.

Dlaczego rzetelna inwentaryzacja budynków jest tak istotna?

Profesjonalne wymiarowanie budynku dostarcza cennych informacji na temat podstawowych parametrów technicznych i konstrukcyjnych, pozwalając zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Wyłącznie dysponujący dokładną ekspertyzą techniczną architekt jest w stanie opracować odpowiednio dopasowany do potrzeb inwestora projekt remontu lub przebudowy. Inną ważną kwestią jest możliwość testowania poszczególnych rozwiązań projektowych w przestrzeni wirtualnej, dysponując modelem budynku w technologii 3D. Dzięki temu znacznie łatwiejszy okaże się także wybór optymalnych technologii oraz metod realizacji planowanego przedsięwzięcia.

Modele budynków 3D Warszawa – nowoczesny sposób wymiarowania

Technologią, która znajduje coraz szersze zastosowanie przy inwentaryzacjach budowlanych, jest skanowanie laserowe, pozwalające na tworzenie trójwymiarowych makiet nieruchomości. Jeśli chodzi o modele budynków 3D Warszawa jest miastem, w którym inwestorzy często sięgają po tego rodzaju usługi, doceniając precyzję, szybki czas przygotowania dokumentacji, a także rzetelność oraz możliwość dopasowania zakresu inwentaryzacji do własnych potrzeb.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.