Jak fotowoltaika przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego?
Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok na terenie naszego kraju. Prywatne minielektrownie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, ponieważ zapewniają niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, a także pozwalają zminimalizować wydatki na energię elektryczną. Nie bez znaczenia jest też fakt rosnącej świadomości społeczeństwa na temat potrzeby ochrony środowiska, aby zmniejszyć tempo jego degradacji. Czy fotowoltaika faktycznie jest ekologiczna i korzystanie z niej przynosi korzyści dla środowiska naturalnego? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Mniejsze zużycie zasobów naturalnych
Pomimo znaczącego rozwoju sektora OZE – odnawialnych źródeł energii – wciąż większość energii elektrycznej dostarczanej do polskich konsumentów pochodzi z elektrowni wytwarzających prąd ze spalania węgla, gazu lub ropy. Według szacunków jest to aż 85% prądu używanego na co dzień. Zasoby tych surowców na naszej planecie są jednak ograniczone, a ich pozyskiwanie coraz trudniejsze, co pokazują niedawne kryzysy energetyczne. Według najnowszych danych, zapasy węgla ze znanych do tej pory i możliwych do eksploatacji źródeł prawdopodobnie – przy założeniu, że nie zmniejszy się aktualne wydobycie – skończą się jeszcze w tym stuleciu, Ma to nastąpić w ciągu najbliższych 70 lat, przy czym wiele krajów straci dostęp do węgla znacznie wcześniej. To samo zresztą dotyczy innych paliw kopalnianych. Źródła ropy i gazu mają się wyczerpać już za 30-40 lat. Dlatego konieczne jest inwestowanie w OZE – energię z niewyczerpywanych źródeł, jak wiatr czy promieniowanie słoneczne, co pozwoli zabezpieczyć naszą przyszłość, ale też zredukować szkodliwe dla środowiska wydobywanie surowców. Odkryj zalety ekologiczne paneli słonecznych.
Mniejsze zatruwanie środowiska
Największym problemem związanym z paliwami kopalnianymi, poza ograniczonymi i szybko kurczącymi się zasobami – jest sposób przetwarzania ich na energię poprzez szkodliwe dla środowiska spalanie. W wyniku tego procesu do atmosfery są uwalniane ogromne ilości dwutlenku węgla. CO2 to gaz cieplarniany, który w znaczącym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia i wynikających z niego zmian klimatycznych, jakich nie są już w stanie negować nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy dbania o środowisko, ponieważ wszyscy widzimy je za oknem. Na ten moment stężenie CO2 w atmosferze nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, zwierząt i roślin, jednak jesteśmy coraz bliżej przekroczenia tej granicy. Tendencja ta może jednak zostać spowolniona dzięki fotowoltaice. Jak wynika z przeprowadzonych badań, każde 1000 kWh energii elektrycznej pozyskanej z paneli słonecznych pozwala zredukować emisję dwutlenku węgla o mniej więcej 800 kilogramów rocznie. Oznacza to, że im więcej zapotrzebowania na prąd będzie obsługiwane z instalacji fotowoltaicznych, tym mniej niebezpiecznych substancji przedostanie się do atmosfery.
Pozytywny wpływ fotowoltaiki na środowisko
Podsumowując, fotowoltaika bardzo istotnie przyczynia się do ochrony środowiska, ponieważ pozwala ograniczyć wydobycie wyczerpujących się surowców, a także zredukować ilość uwalnianych do atmosfery gazów cieplarnianych.