Jak działa prawo patentowe w Niemczech?
Wynalezienie czegoś, co można opatentować, to bardzo duży sukces, z którego można czerpać spore zyski przez wiele lat. Jednak, aby do tego doszło, trzeba spełnić wiele formalnych wymagań, określonych przepisami prawa. Jak więc działa prawo patentowe w Niemczech?
Co to jest patent?
Patent można zdefiniować na wiele różnych sposobów. Najprościej można powiedzieć, że jest to wyłączne prawo korzystania z określonego wynalazku. Najczęściej patent jest udzielany na pewien okres, przykładowo na kilkanaście lat. Jednocześnie każdy, kto jest posiadaczem patentu, ma szerokie możliwości przeciwdziałania sytuacjom, w których bez jego zgody i wiedzy posługuje się wynalazkiem, na który został udzielony patent.
Prawo patentowe często zalicza się do szerszej kategorii prawa własności intelektualnej. Podstawową cechą tej dziedziny ustawodawstwa jest to, że w pełni działa ono na terytorium kraju, w którym udzielono patentu. Oczywiście – zwłaszcza na terytorium Unii Europejskiej – istnieje szereg gwarancji o charakterze międzynarodowym, ale nie oznacza to, iż posiadacz patentu udzielonego w Polsce może z niego tak samo korzystać np. w Niemczech. Prawo patentowe Niemcy po prostu funkcjonuje odmiennie w różnych krajach.
Jak uzyskać patent w Niemczech?
Prawo patentowe w Niemczech opiera się na założeniu, że wynalazca sam postara się o udzielenie mu stosownej ochrony w postaci przyznania patentu. W Republice Federalnej Niemiec o patent ma prawo ubiegać może się każda osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna wyposażona jedynie w zdolność prawną. Aby otrzymać patent, należy złożyć odpowiedni wniosek do Niemieckiego Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych. Jednym z najważniejszych elementów tego wniosku jest techniczny opis wynalazku, zastrzeżenia patentowe oraz wskazanie wynalazcy.
Jeżeli patent zostanie nadany wynalazcy, przysługuje jego ochrona przez 20 lat. Po tym czasie istnieje możliwość przedłużenia ważności patentu. Warto podkreślić, że wniosek o patent może zostać złożony przez Internet. Jednak wnioskodawcy niemieszkający na stałe w Niemczech mają obowiązek skorzystania z usług adwokata lub rzecznika patentowego. Stąd polscy wynalazcy, którzy chcą korzystać z ochrony patentowej w Niemczech – a biorąc pod uwagę skalę i potencjał tego rynku naprawdę warto mieć taką ochronę – muszą skorzystać z tego rodzaju pomocy prawnej.
Cudzych patentów nie wolno naruszać
Naruszenie cudzych praw do patentu jest zagrożone poważnymi konsekwencjami – zwłaszcza odszkodowawczymi. Przy czym sam fakt tego, że ktoś został posądzony o naruszenie cudzego patentu, nie oznacza, iż takie naruszenie rzeczywiście miało miejsce. Dlatego oskarżony o tego rodzaju czyn powinien podjąć aktywną obronę. Jeżeli taka sprawa toczy się przed niemieckim sądem lub urzędem, trzeba mieć na względzie, że to naprawdę skomplikowane zagadnienie. Także w tym wypadku lepiej skorzystać z pomocy fachowców dobrze znających się na niemieckim prawie patentowym.