Jak dobrać odpowiedni inwerter do systemu fotowoltaicznego - foto

Jak dobrać odpowiedni inwerter do systemu fotowoltaicznego?

Selekcja poszczególnych komponentów układu ogniw PV stanowi spore wyzwanie dla większości przyszłych prosumentów. Stawką pozostaje funkcjonalność instalacji i osiągnięcie przez nią oczekiwanej wydajności. W dzisiejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu czynników, jakie wyznaczają kierunek przy zakupie falownika. Ten niewielki element bywa słusznie określany jako serce systemu fotowoltaiki. Co należy o nim wiedzieć? Jak sprawnie nawigować po złożonej specyfikacji technicznej, aby uzyskać optymalny zestaw cech?

Najważniejsze funkcje inwerterów 

Instalacja fotowoltaiczna wymaga integracji urządzenia, które dokona konwersji prądu stałego na prąd zmienny i umożliwi synchronizację z siecią energetyczną. To zadania przypada właśnie inwerterom, jakie w czasie rzeczywistym monitorują pracę paneli słonecznych i konwertują wartości DC na AC. 

Opisywane dzisiaj podzespoły stanowią prawdziwe centrum informacyjne dla użytkownika. To tutaj następuje archiwizacja i analiza danych napływających z czujników, które posłużą do optymalizowania wydajności ogniw solarnych. Falowniki pełnią również rolę zabezpieczenia przed nagłymi skokami napięcia. Jeśli nastąpi awaria sieci, inwerter automatycznie rozłącza instalację i powstrzymuje przed uszkodzeniami. 

Co musisz wiedzieć przed wyborem inwertera? 

Istnieją dwa główne typy instalacji fotowoltaicznej: on-grid i off-grid. Poszczególne rodzaje inwerterów są dedykowane konkretnej wersji systemu lub oferują pełną elastyczność i kompatybilność z dowolną specyfikacją układu. Tradycyjny inwerter fotowoltaiczny obsługuje instalację podłączoną do sieci i warunkuje prawidłowy przesył nadwyżek wyprodukowanej energii. Użytkownicy systemu off-grid muszą jednak poszukiwać falowników wyspowych, które zagwarantują pełną integrację z akumulatorami do magazynowania wytworzonego w panelach prądu. 

Ciekawą opcją dla wielu inwestorów staje się inwerter hybrydowy. Możliwość połączenia funkcji on-grid i off-grid pozwala na swobodne sterowanie funkcjonalnością fotowoltaiki i dopasowanie jej do zmieniających się potrzeb. 

Kolejną kwestią przy zakupie falownika pozostaje jego moc. Panuje zgodna zasada, że maksymalna wydajność systemu fotowoltaicznego powinna mieścić się granicach od 80% do 120% mocy inwertera. Przestrzeganie tej reguły zapewni redukcję strat przesyłowych i ustabilizuje parametry poboru prądu. 

Wybieraj wyłącznie urządzenia wyposażone w układ regulacji ładowania (MPPT).  Równie ważną cechę stanowi klasa ochrony obudowy wyrażona współczynnikiem IP. Im większy stopień ochrony przed wilgocią, kurzem i pyłami, tym lepsza wytrzymałość urządzenia na trudne warunki użytkowe. 

W najlepszych inwerterach fotowoltaicznych hybrydowych stosuje się efektywny układ wentylacji i chłodzenia. Jego funkcje koncentrują się na maksymalizacji wydajności podczas pracy w wysokich temperaturach, kiedy to panele funkcjonują na pełnej mocy. 

Sprawdź, czy analizowany falownik umożliwia wygodną kontrolę parametrów i szybką zmianę ustawień. Warto poświęcić nieco większą kwotę na sprzęt z czytelnym wyświetlaczem LCD. Jeszcze lepszym pomysłem okazuje się dostęp do wszystkich opcji konfiguracji w formule online, np. za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. 

Jeśli interesuje Cię nowoczesny inwerter hybrydowy o doskonałym stosunku ceny do jakości, postaw na urządzenia od LogicPower. Na stronie https://logicpower.pl/ znajdziesz szczegółowe informacje o komponentach do elektrowni słonecznych, jakie zapewnią wydajną produkcję energii i wieloletnią niezawodność.