Jak dobrać odpowiedni inwerter do systemu fotowoltaicznego - foto

Jak dobrać odpowiedni inwerter do systemu fotowoltaicznego?

136 razy oglądano

Selekcja poszczególnych komponentów układu ogniw PV stanowi spore wyzwanie dla większości przyszłych prosumentów. Stawką pozostaje funkcjonalność instalacji i osiągnięcie przez nią oczekiwanej wydajności. W dzisiejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu czynników, jakie wyznaczają kierunek przy zakupie falownika. Ten niewielki element bywa słusznie określany jako serce systemu fotowoltaiki. Co należy o nim wiedzieć? Jak sprawnie nawigować po złożonej specyfikacji technicznej, aby uzyskać optymalny zestaw cech?

Najważniejsze funkcje inwerterów 

Instalacja fotowoltaiczna wymaga integracji urządzenia, które dokona konwersji prądu stałego na prąd zmienny i umożliwi synchronizację z siecią energetyczną. To zadania przypada właśnie inwerterom, jakie w czasie rzeczywistym monitorują pracę paneli słonecznych i konwertują wartości DC na AC. 

Opisywane dzisiaj podzespoły stanowią prawdziwe centrum informacyjne dla użytkownika. To tutaj następuje archiwizacja i analiza danych napływających z czujników, które posłużą do optymalizowania wydajności ogniw solarnych. Falowniki pełnią również rolę zabezpieczenia przed nagłymi skokami napięcia. Jeśli nastąpi awaria sieci, inwerter automatycznie rozłącza instalację i powstrzymuje przed uszkodzeniami. 

Co musisz wiedzieć przed wyborem inwertera? 

Istnieją dwa główne typy instalacji fotowoltaicznej: on-grid i off-grid. Poszczególne rodzaje inwerterów są dedykowane konkretnej wersji systemu lub oferują pełną elastyczność i kompatybilność z dowolną specyfikacją układu. Tradycyjny inwerter fotowoltaiczny obsługuje instalację podłączoną do sieci i warunkuje prawidłowy przesył nadwyżek wyprodukowanej energii. Użytkownicy systemu off-grid muszą jednak poszukiwać falowników wyspowych, które zagwarantują pełną integrację z akumulatorami do magazynowania wytworzonego w panelach prądu. 

Ciekawą opcją dla wielu inwestorów staje się inwerter hybrydowy. Możliwość połączenia funkcji on-grid i off-grid pozwala na swobodne sterowanie funkcjonalnością fotowoltaiki i dopasowanie jej do zmieniających się potrzeb. 

Kolejną kwestią przy zakupie falownika pozostaje jego moc. Panuje zgodna zasada, że maksymalna wydajność systemu fotowoltaicznego powinna mieścić się granicach od 80% do 120% mocy inwertera. Przestrzeganie tej reguły zapewni redukcję strat przesyłowych i ustabilizuje parametry poboru prądu. 

Wybieraj wyłącznie urządzenia wyposażone w układ regulacji ładowania (MPPT).  Równie ważną cechę stanowi klasa ochrony obudowy wyrażona współczynnikiem IP. Im większy stopień ochrony przed wilgocią, kurzem i pyłami, tym lepsza wytrzymałość urządzenia na trudne warunki użytkowe. 

W najlepszych inwerterach fotowoltaicznych hybrydowych stosuje się efektywny układ wentylacji i chłodzenia. Jego funkcje koncentrują się na maksymalizacji wydajności podczas pracy w wysokich temperaturach, kiedy to panele funkcjonują na pełnej mocy. 

Sprawdź, czy analizowany falownik umożliwia wygodną kontrolę parametrów i szybką zmianę ustawień. Warto poświęcić nieco większą kwotę na sprzęt z czytelnym wyświetlaczem LCD. Jeszcze lepszym pomysłem okazuje się dostęp do wszystkich opcji konfiguracji w formule online, np. za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. 

Jeśli interesuje Cię nowoczesny inwerter hybrydowy o doskonałym stosunku ceny do jakości, postaw na urządzenia od LogicPower. Na stronie https://logicpower.pl/ znajdziesz szczegółowe informacje o komponentach do elektrowni słonecznych, jakie zapewnią wydajną produkcję energii i wieloletnią niezawodność. 

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.