Ile m2 może mieć altana na działce, co mówią przepisy - foto

Ile m2 może mieć altana na działce, co mówią przepisy?

Postawienie altany ogrodowej na działce wydaje się być dobrym pomysłem, ponieważ taki domek może dawać wytchnienie w upalne dni lub chronić przed deszczem. Jednak przepisy dotyczące korzystania z działki ściśle określają maksymalną wielkość altany. Ile metrów kwadratowych może mieć altana na działce? Podpowiadamy.

Jakie wymiary może mieć altana na działce?

Dopuszczalną wielkość altany na ogródku działkowym i jej przeznaczenie określają przepisy zawarte w Ustawie o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 13 grudnia 2013 roku, regulaminie ROD i Ustawie Prawo Budowlane. Zgodnie z nimi altana jest wolnostojącym budynkiem spełniającym funkcję rekreacyjno-wypoczynkowe, którego powierzchnia wynosi maksymalnie 35 m2. Powierzchnia ta nie obejmuje tarasu, werandy ani ganku pod warunkiem, że ich wielkość nie przekracza 12 m2.

Jeśli dach altany ogrodowej jest spadzisty, nie powinna być ona wyższa niż 5 m, natomiast wysokość płasko zadaszonego budynku na działce nie może przekraczać 4 m. Pomiaru wysokości altany dokonuje się z poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Nie ma jednak znaczenia, z jakiego materiału została ona wykonana. Najczęściej tego typu budynki są drewniane, jednak istnieje również opcja postawienie na działce altany z cegły. Możliwe koszty budowy altany murowanej przybliża toczytam.pl, skąd dowiesz się, czy warto zaprojektować taki domek samemu, czy lepiej sięgnąć po pomoc fachowca.

O czym należy pamiętać, stawiając altanę na działce?

Skoro wiadomo, ile metrów kwadratowych może mieć altana na działce, to warto także wspomnieć o pozostałych zasadach dotyczących stawiania tego typu budynku na działce. Zgodnie z regulaminem ROD, altana powinna znajdować się co najmniej 3 m od granicy działki. Jeśli nie ma możliwości jej usytuowania w zalecanej odległości, należy zastosować się do planów zagospodarowania ROD lub ustaleń zarządu. Chociaż na budowę altany ogrodowej o wymiarach, które nie przekraczają zalecanych nie trzeba mieć pozwolenia, to chęć postawienia, nadbudowy lub rozbudowy takiego obiektu na działce należy zgłosić na piśmie zarządowi ROD, uwzględniając w planach jego powierzchnię, wysokość i odległość od granic działki.

Warto także pamiętać, że regulamin ROD zabrania zamieszkiwania w altanie, a także prowadzenia na terenie działki działalności gospodarczej i zarobkowej, ponieważ kłóci się to z ideą rodzinnych ogródków działkowych. Właściciele mogą grillować w altanie, wypoczywać w gronie rodziny i przyjaciół, a także uprawiać na działce rośliny na własny użytek. 

Co grozi za przekroczenie dopuszczalnej wielkości altany?

Jeśli wymiary altany działkowej przekraczają dopuszczalne, właściciel działki może zostać pozbawiony członkostwa i stracić prawo do użytkowania ogródka. Istnieje także opcja zlecenia przez zarząd ROD rozbiórki budynku. Ponadto postawienie na działce ponadgabarytowego obiektu wiąże się z uzyskaniem zgody na jego budowę. Nie zastosowanie się do tego przepisu może się wiązać z nałożeniem na właściciela różnego rodzaju sankcji przez organy nadzoru budowlanego, a nawet koniecznością zapłacenia podatku od nieruchomości.

Wielkość altany na ogródku działkowym ściśle określają przepisy zawarte w regulaminie i ustawach. Co sądzisz o tych zasadach stawiania altany na działce? Podziel się swoją opinią w komentarzu.