Historyczne dzielnice Krakowa. Tam na pewno chciałbyś mieszkać - foto

Historyczne dzielnice Krakowa. Tam na pewno chciałbyś mieszkać!

Pierwszy podział administracyjny Krakowa miał miejsce w 1257 roku. Później granice miasta i jego organizacja wielokrotnie się zmieniały, aż do wprowadzenia ostatnich modyfikacji w 2006 roku. Najstarsze rejony znajdują się oczywiście w Śródmieściu, gdzie można znaleźć najpiękniejszą architekturę. Zachwyca Cię duch tego wyjątkowego miasta i sprawia, że chcesz w nim zamieszkać? Przedstawiamy historyczne dzielnice Krakowa!

Historyczne dzielnice Krakowa – Stare Miasto

Stare miasto jest oczywiście najstarszą i najważniejszą historyczną dzielnicą Krakowa, znajdującą się w samym jego centrum. Dzieli się ją na następujące jednostki urbanizacyjne: Kazimierz, Kleparz, Nowe Miasto, Nowy Świat, Okół, Piasek, Stare Miasto, Stradom, Śródmieście Warszawskie oraz Wawel.

Dzielnica jest niewątpliwie najpiękniejsza i oferuje najwięcej rozrywek, jest jednak za to najdroższa, a także ma największy kłopot ze smogiem. Można w niej znaleźć ogrom najróżniejszych zabytków i atrakcji turystycznych, z których wiele zostało wpisanych do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Do najsłynniejszych zaliczają się m.in. Collegium Maius UJ, Sukiennice, Bazylika Mariacka, Dom Jana Matejki, Muzeum Czartoryskich czy Plac Marii Magdaleny.

Historyczne dzielnice Krakowa – Grzegórzki

Grzegórzki to kolejna dzielnica Krakowa znajdująca się w ścisłym centrum. Dawniej była podkrakowską wsią. Dzieli się ją na: Dąbie, Grzegórzki, Olszę, Osiedle Oficerskie oraz Wesołą. Mieszczą się tutaj dwa najwyższe Krakowskie wieżowce – Cracovia Business Center oraz tzw. Szkieletor. Atrakcjami turystycznymi są również m.in. ruiny Bastionu Lubicz, targ staroci czy Ogród Botaniczny. Dużymi atutami tej dzielnicy są dogodna lokalizacja, malownicze bulwary Wisły i rzeki Białuchy, a także wyjątkowy, „willowy” charakter.

Historyczne dzielnice Krakowa – Prądnik Czerwony

Prądnik Czerwony również był dawniej jedną z podkrakowskich wsi. Dzielnica znajduje się blisko centrum i jest zaliczana do historycznego Śródmieścia. Jej jednostkami urbanizacyjnymi są: Olsza, Olsza II, Prądnik Czerwony, Rakowice, Ugorek oraz Wieczysta.

Przez Prądnik Czerwony przebiegają historyczne szlaki, prowadzące przez m.in. szaniec z XIX w., sanktuarium Ecce Homo, dworek Pocieszka, Żabi Młyn, kaplicę św. Jana Chrzciciela, park rzeczny nad Sudołem Dominikańskim, starą część cmentarza Batowickiego oraz fort Sudoł. Ciekawostką jest też, że to właśnie w tych rejonach powstała część dzieł Jacka Malczewskiego, który miał w tych rejonach swoją pracownię.

Obecnie dzielnica jest typowym osiedlem mieszkaniowym, w którym dominuje zabudowa wielkopłytowa. Mieszczą się tutaj jedne z najwyższych bloków mieszkalnych. Choć może wydawać się inaczej, jest uznawana za jedną za najprzyjemniejszych do zamieszkania. Do jej licznych plusów zalicza się świetna lokalizacja – niedaleka odległość od centrum oraz bardzo dobra, stale rozwijana komunikacja.

Szukasz mieszkania na wynajem w stolicy Małopolski? Sprawdź ofertę PFR Kraków.