Grzejnik płytowy - co to jest i jak działa - foto

Grzejnik płytowy – co to jest i jak działa?

Grzejniki płytowe to rozpowszechnione na szeroką skalę urządzenia grzewcze, z którymi można się spotkać w budynkach mieszkalnych. Charakteryzują się stosunkowo prostą budową, ponieważ składają się z połączonych ze sobą arkuszy blach. Na jakiej zasadzie działają takie grzejniki i czy warto w nie inwestować w domowych pomieszczeniach?

Grzejniki płytowe – jak działają? Co trzeba wiedzieć?

W nowocześnie zaprojektowanych grzejnikach płytowych znajdują się pionowe oraz poziome kanały, którymi przepływa gorąca woda. Najpierw ciepło przenika do płyt, a następnie do powietrza. Ogromną popularnością cieszą się grzejniki z konwektorami, dzięki którym można liczyć na znacznie efektywniejsze działanie. Konwektor wpływa na zwiększenie mocy grzejnika, tak aby nie trzeba było martwić się tym, iż w domu będzie zimno. Konwektory są zbudowane w taki sposób, aby skutecznie ogrzewać powietrze i przytwierdza się je do płyt (jeden konwektor na jednej płycie). Woda w grzejnikach płytowych może być rozprowadzana na dwa podstawowe sposoby, a mianowicie:

  • od góry – dzięki temu jest rozprowadzana po wszystkich płytach,
  • szeregowo – najpierw gorąca woda dociera do płyty znajdującej się najdalej od ściany, a następnie płynie do dalszych płyt.

Kuszącą opcją dla wymagających inwestorów okażą się grzejniki łazienkowe Purmo, które odpowiadają za utrzymanie maksymalnego komfortu cieplnego nawet w porze jesienno-zimowej. Od tej pory nie będzie problemów z braniem kąpieli lub prysznica. To gwarancja wytrzymałości, solidności wykonania i zastosowania najwyższej klasy materiałów.

Grzejniki płytowe – czy warto w nie inwestować? Jak regulować temperaturę?

Grzejniki płytowe niosą za sobą wiele zalet. Wystarczy wspomnieć o nowoczesnym designie i bardzo estetycznym wyglądzie, dzięki czemu dopasuje się je do większości łazienek i pomieszczeń domowych (głównie urządzonych na styl minimalistyczny, nowoczesny i tradycyjny). Grzejniki należące do tej kategorii szybko się nagrzewają i skutecznie rozprowadzają ciepło po całym pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o regulację temperatury w grzejnikach płytowych nie powinno to być dla domowników większym wyzwaniem. Odpowiada za to termostat (przy podłączeniu bocznym wkładka termostatyczna znajdzie się na zewnątrz urządzenia grzewczego i będzie otoczona korpusem z głowicą, a przy podłączeniu dolnym wkładka termostatyczna jest umiejscowiona we większości grzejników). To właśnie głowica (na której umieszczona jest skala) umożliwia swobodną regulację temperatury w wybranym pomieszczeniu.