Fizjoterapia dla kobiet - foto

Fizjoterapia dla kobiet

Pojęcia fizjoterapii i masażu są dość często mylone.

Czym się różni fizjoterapeuta od masażysty?

O ile każdy masaż jest rodzajem fizjoterapii to sama fizjoterapia jest pojęciem znacznie szerszym niż masaż. Podobnie każdy fizjoterapeuta może wykonać masaż, ale masażysta nie jest przygotowany do przeprowadzenia fizjoterapii. Potocznie mówiąc fizjoterapia jest o stopień wyżej od masażu. Po pierwsze fizjoterapeuta posiada wykształcenie medyczne – najczęściej jest po Akademii Medycznej lub po Akademii Wychowania Fizycznego, pod drugie w związku z tym posiada szersza wiedzę, a także uprawnienia.

Fizjoterapeuta zajmuje się między innymi diagnostyką problemów związanych z aparatem ruchowym pacjenta, prowadzeniem fizjoterapii i kinezyterapii, prowadzeniem rehabilitacji po urazach, kontuzjach i chorobach, przeprowadzaniem zabiegów o podłożu medycznym, a także wydawaniem opinii i orzeczeń odnoszących do stanu pacjentów poddanych fizjoterapii.

Fizjoterapeuta dla kobiet w ciąży i po porodzie

Mamiclinic.pl to klinika, która kompleksowo zajmuje się kobietami począwszy od etapu planowania dziecka, poprzez ciążę i poród, aż do okresu po porodzie. Oprócz doświadczonych lekarzy ginekologów i pediatrów w zespole mamiclinic.pl znajduje się również fizjoterapeuta. Oprócz samych zabiegów zajmuje się coachingiem zdrowia i stara się jak najlepiej kompleksowo przygotować pacjentki do okresu ciąży i porodu. Cechą charakteryzującą mamiclinic.pl jest właśnie holistyczne podejście do pacjentek, a także ścisła współpraca specjalistów z różnych dziedzin. Kobiety mogą tu liczyć również na pomoc psychologiczną, a nawet ustawienie właściwej diety. Po porodzie opieka w mamiclinic.pl się nie kończy – nad kobietą nadal czuwają lekarze i fizjoterapeuta, a nad dzieckiem pediatra.

Jak wygląda opieka fizjoterapeuty nad kobietą w ciąży ?

Pierwszym etapem jest przygotowanie kobiety do porodu. Fizjoterapeuta prowadzi z pacjentką specjalne ćwiczenia oddechowe, a także przygotowujące mięśnie dani miednicy i pozycje okołoporodowe. Przez cały okres ciąży i po porodzie stara się zniwelować przykre dolegliwości takie jak bóle kręgosłupa , rwa kulszowa, obrzęki, rozejście mięśnia prostego brzucha. Pierwsze ćwiczenia oddechowe mogą być prowadzone przez fizjoterapeutę już kilkanaście, a nawet kilka godzin po porodzie. Fizjoterapeuta uczy również kobiety zachowanie prawidłowej postawy ciała po porodzie i świadomego kontrolowania napięcia mięśni brzucha. Dzięki regularnej współpracy z fizjoterapeutą kobiety mogą także zapobiec tworzeniu się nieestetycznych rozstępów na brzuchu.