Elewacja dla domu wykonanego w technologii szkieletowej - foto

Elewacja dla domu wykonanego w technologii szkieletowej – co warto wiedzieć?

Domy kanadyjskie, jak wszystkie inne budynki potrzebują elewacji. Można zaprojektować ją w całości w estetyce domu drewnianego lub wykończyć budynek w taki sposób, by przypominał dom murowany. Jaka elewacja domu szkieletowego sprawdzi się najlepiej?

Domy z prefabrykatów – jakie są możliwości przy wyborze elewacji?

Specyfika domów szkieletowych pozwala na wykończenie ich w niemal dowolny sposób, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Choć całość konstrukcji opiera się na drewnianym szkielecie, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wykończenie elewacji. Bez problemu można położyć elewację drewnianą, która nada budynkowi niesamowitego charaktery, a także postawić na tynk kładziony ze styropianu ryflowanego czy popularną do niedawna okładzinę z klinkieru. Popularne jest także wykorzystanie bloczków betonowych czy sidingu.

Dobór typu elewacji zależy od możliwości budżetowych, preferencji inwestora oraz efektu, jaki chce on osiągnąć. Za pomocą elewacji można upodobnić swój dom kanadyjski do okolicznych budynków, lub wręcz przeciwnie – wyróżnić się na tle sąsiadów.

Nowoczesne domu szkieletowe jak murowane

Wybór materiału wykończeniowego w przypadku domu szkieletowego ma wpływ nie tylko na wygląd i estetykę budynku, ale przede wszystkim na jego paraprzepuszczalność. Z tego powodu domy prefabrykowane w Polsce bardzo często są wykańczane w estetyce domów murowanych. Poprawia to ich akustykę i jest dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Aby osiągnąć taki efekt należy na płytach włóknowo-cementowych położyć dwie warstwy tynku, pomiędzy którymi rozpostarta będzie siatka z włókna szklanego pełniąca funkcję dodatkowego zbrojenia. Druga warstwa tynku jest tynkiem dekoracyjnym. Rozwiązanie to jest warte uwagi, należy jednak pamiętać, że wymaga ono zachowania odpowiednich przerw technologicznych oraz wiąże się często z większymi kosztami.

Domy szkieletowe wykończone drewnem?

Prefabrykowane domy szkieletowe bardzo często są również wykańczane za pomocą drewna. Jest to najbardziej naturalny rodzaj elewacji, wymaga jednak odpowiedniej, regularnej konserwacji. Domy szkieletowe z drewna wykańcza się przy pomocy desek przytwierdzanych do drewnianego rusztu, który mocowany jest na poszyciu z płyt OSB. Całość wymaga prawidłowej impregnacji, którą należy regularnie odnawiać. Minus? Taka elewacja jest bardziej narażona na działanie ognia.

Domy szkieletowe z obmurówką ceglaną, klinkierową lub licową

Obmurówka domu szkieletowego wykonywana jest na szerokim fundamencie. Między sztywnym poszyciem a ścianą elewacyjną należy pozostawić przestrzeń wentylacyjną, która dodatkowo będzie zawierała otwory u góry i dołu. Elewacja tego typu doskonale poprawia izolację akustyczną i jest odporna na działanie ognia czy uszkodzenia mechaniczne. Niestety, wiąże się z dodatkowymi kosztami i jest dość pracochłonna w wykonaniu.

Domy o konstrukcji szkieletowej pokryte sidingiem

Ten typ wykończenia domów szkieletowych był bardzo popularny w latach 90., jednak dziś powoli wraca do łask. Płyty PVC są łatwe w montażu i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Obecnie dostępne są modele imitujące panele drewniane, co jest doskonałą opcją dla osób, których odstrasza elewacja z naturalnego drewna.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?