E-podpis i ekologia: Redukcja zużycia papieru i wpływ na środowisko

E-podpis i ekologia: Redukcja zużycia papieru i wpływ na środowisko

Do wyprodukowania 40. ryz papieru wykorzystywanych później do druku (jedna ryza to 500 arkuszy) konieczne jest wycięcie 17 dorosłych drzew. Według szacunków i badań (m.in. marki Samsung) 83% przedsiębiorstw w Polsce nie stosuje żadnej kontroli co do ilości drukowanych dokumentów. Tę sytuację możesz jednak zmienić w swojej firmie oraz domu dzięki nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym, które wspierają walkę z nadprodukcją makulatury w przestrzeni publicznej. Jednym z nich jest elektroniczny podpis KIR.

Papier, który niszczy środowisko naturalne

Do produkcji 1 tony papieru konieczne jest ścięcie 17 drzew. Jedno drzewo jest w stanie przez rok wyprodukować tlen dla 10 osób, czyli wycięcie 17 drzew to utrata rocznego zapasu tlenu dla 170 osób. Ekologia i ochrona środowiska cierpią również ze względu np. na tradycyjne kasy fiskalne. Każdego roku w Polsce drukowanych jest około 1,5 miliarda papierowych paragonów i faktur, co wymaga wycięcia 255 tysięcy drzew.

Przemysłowa produkcja celulozy i papieru zajmuje czołowe miejsce jeśli chodzi o negatywny wpływ na powietrza i źródła wody na świecie!

Zminimalizowanie zużycia papieru pozwoli nie tylko na obniżenie kosztów związanych z jego produkcją i dystrybucją, ale również będzie miało ogromny wpływ na środowisko naturalne poprzez m.in. ograniczenie ilości wytwarzanych z papieru odpadów. Dzięki prostym i skutecznym decyzjom możesz zmniejszyć negatywny wpływ swojej firmy czy gospodarstwa domowego na otoczenie.

Przeciętny Polak zużywa rocznie ponad 143 kg papieru!

Pozytywny wpływ technologii cyfrowych na środowisko dostrzegalny jest w wielu obszarach dzisiejszego biznesu, administracji publicznej czy medycyny, pozwalając na znaczną optymalizację kosztów ich funkcjonowania. Jedną z takich innowacyjnych technologii jest e-podpis.

E-podpis i ekologia: Redukcja zużycia papieru i wpływ na środowisko - foto

Podpis elektroniczny i mSzafir dla większych oszczędności

Elektroniczny podpis od KIR to połączenie danych w formie elektronicznej oraz innych, które razem tworzą możliwość identyfikacji osoby, która taki podpis złożyła.

Dane opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym mają taką samą moc prawną co dokument podpisany własnoręcznie.

Z tym narzędziem usprawnisz obieg dokumentów w firmie i jednocześnie zminimalizujesz koszty związane z ich wydrukiem, wysyłką i archiwizowaniem, co także przełoży się na mniejsze wydatki związane z bezpośrednią obsługę klienta.

W 2020 r. KIR wdrożył nowatorskie rozwiązanie – mobilny podpis elektroniczny w całkowicie zdalnej wersji (mSzafir). Przy mSzafir nie ma konieczności stosowania fizycznych urządzeń w postaci kart czy czytników, jak ma to miejsce w przypadku standardowego e-podpisu. Co więcej, taki podpis można uzyskać całkowicie online, potwierdzając swoją tożsamość w systemie własnej bankowości elektronicznej.

Do e-podpisu mSzafir można wykorzystać każde urządzenie elektroniczne z dostępem do internetu, podpisując dokumenty w dowolnym miejscu i czasie. Mobilny i standardowy e-podpis umożliwi Ci m.in. rezygnację z papieru i przyspieszenie obiegu dokumentacji.

Zastosowanie elektronicznego podpisu pozwala obniżyć koszty obsługi dokumentów aż o 75%.

Wprowadzenie podpisu kwalifikowanego Szafir i mSzafir pomoże zbudować pozytywny wizerunek Twojej firmy jako biznesu podążającego za najnowszymi trendami gospodarki cyfrowej i realizującego ideę paperless!