Dzierżawa działki pod farmę fotowoltaiczną - krok po kroku - foto

Dzierżawa działki pod farmę fotowoltaiczną – krok po kroku

Posiadasz grunty rolne o niskiej klasie gleby lub nieużytek, a pragniesz zarabiać na swojej działce bez zbędnego ryzyka? Rozważ dzierżawę działki pod farmę fotowoltaiczną, co zapewni tobie i twoim bliskim stały dochód przez kilkadziesiąt lat. Jak zacząć zarabiać na nieużytku krok po kroku?

Sprawdź, czy działka jest atrakcyjna dla inwestora

Nie każda działka rolna nadaje się na farmę fotowoltaiczną, jednak niska klasa bonitacyjna gleby będzie atutem twojego gruntu. Jakie kryteria powinna dodatkowo spełniać ziemia? Jeden z europejskich liderów w dziedzinie energii odnawialnej – firma Green Genius jest zainteresowana działkami, które:

  • posiadają powierzchnię co najmniej 2 ha;
  • ich minimalna szerokość wynosi 50 m;
  • są usytuowane w pobliżu sieci elektroenergetycznej;
  • nie należą do obszarów Natura 2000;
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie wyklucza budowy elektrowni słonecznej.

Jeśli twoje grunty spełniają te kryteria, zgłoś się do inwestora podając numer ewidencyjny działki, aby przeprowadzić jej bezpłatny audyt.

Podpisz umowę z inwestorem

Dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne to pewny zysk na lata, ponieważ umowę podpisuje się zazwyczaj na 29 lat. W tym czasie czerpiesz z jej tytułu pewny zysk, który w dodatku podlega waloryzacji uwzględniającej inflację. Zyski z dzierżawy podlegają też dziedziczeniu.

Co ważne, nie ponosisz żadnych kosztów, bo finansowanie projektu leży po stronie inwestora, podobnie jak wszelkie związane z budową formalności. Przez kolejne lata odprowadzasz jedynie standardowy podatek dochodowy od czynszu.

Budowa elektrowni

Jeśli na twojej działce wciąż prowadzisz działalność rolniczą, po podpisaniu umowy nie musisz opuszczać jej natychmiast. Wykonanie projektów i zdobycie niezbędnych pozwoleń trwa jakiś czas, a do czasu rozpoczęcia budowy możesz bez przeszkód korzystać ze swojej ziemi, na przykład zbierając plony.

Działka wraca do stanu sprzed inwestycji

Standardowo umowa dzierżawy twa 29 lat, co zresztą pokrywa się z grubsza z żywotnością ogniw fotowoltaicznych. Jeśli umowa dzierżawy nie zostanie przedłużona, twoja działka wciąż pozostanie gruntem rolnym, natomiast inwestor opuści teren usuwając instalację i pozostawiając go w stanie pierwotnym.

Zadbaj o stabilny dochód czerpany z nieużytku dla siebie lub kolejnych pokoleń!

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?