Domki całoroczne: Komfort mieszkania przez cały rok - foto

Domki całoroczne: Komfort mieszkania przez cały rok

Czy można szybko i stosunkowo niedrogo zbudować domek całoroczny, który nie będzie odbiegał estetyką ani komfortem od klasycznego budownictwa, za to zaoferuje szereg innych zalet? Tak! Wystarczy skorzystać z technologii modułowej.

Osoby zainteresowane budową domku lub innego obiektu coraz częściej chcą, aby ich inwestycja przebiegała szybko, była możliwie niedroga, najlepiej też przyjazna dla środowiska, a efekt gwarantował wieloletnią satysfakcję. Obecnie dość łatwo można spełnić te oczekiwania, dzięki budownictwu modułowemu. Domki całoroczne wznoszone w tej właśnie technologii stanowią nowoczesną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Ze względu na liczne zalety, coraz częściej wybierane są one przez inwestorów.

Domki modułowe całoroczne – jakie są ich główne zalety?

Jak wskazuje nazwa, domki modułowe powstają z przygotowanych wcześniej, oddzielnych elementów, czyli właśnie modułów, wytwarzanych z ekologicznych prefabrykatów. Przywożone są one na plac budowy i tam montowane. Już samo to, że modułowe obiekty dostarczane są we wskazane miejsce w stanie gotowym, stanowi ich niezaprzeczalną zaletę – budowa odbywa się o wiele szybciej niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod. Konstrukcja sprawia również, iż domki są mobilne – nie są trwale związane z gruntem, można więc w razie potrzeby łatwo przestawić je w inne miejsce.

Bardzo ważną zaletą takiego budownictwa jest jego ekologiczny charakter. Szkielet domku modułowego wykonywany jest z suszonego komorowo drewna KVH klasy C24 CE. Z kolei energooszczędność i niskie koszty eksploatacji to zasługa zastosowaniu izolacji oraz stolarki o niskim współczynniku przewodzenia ciepła.

Jeśli mamy działkę o trudnych warunkach gruntowych, to i tak bez większych problemów postawimy na niej domek modułowy. Nie ma też konieczności zakupu i przechowywania materiałów budowlanych ani utrzymania tradycyjnego placu budowy, co obniża koszta inwestycji. Sam proces stawiania budynku jest o wiele cichszy niż tradycyjny, nie ma też odpadów budowlanych.

O stylistykę nie trzeba się martwić. Wygląd domków modułowych całorocznych wpisuje się w obecne trendy. Jest nowoczesny, czyli minimalistyczny, praktyczny oraz przyjemny dla oka. Budynki takie są przy tym dokładnie tak samo wygodne, jak te wzniesione w klasyczny sposób.

Więcej informacji na temat powstawania i zalet domków modułowych całorocznych znaleźć można pod adresem: https://markaeko.pl/domki-caloroczne/.

Czy można postawić domek całoroczny modułowy bez pozwolenia i jakie funkcje może on pełnić?

Jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2, postawienie budynku nie wymaga uzyskania pozwolenia; wystarczy zgłoszenie. Taki domek musi oczywiście spełniać wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a zakres jego oddziaływania nie może wykraczać poza działkę, na której został zaprojektowany.

Brak konieczności użerania się z uciążliwymi sprawami biurokratycznymi, związanymi z uzyskiwaniem pozwolenia na budowę, jest kolejnym powodem, dla którego modułowe domki całoroczne cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie sprawdzają się one zarówno w roli domków letniskowych, jak też obiektów gastronomicznych czy biurowych. Można w nich oczywiście komfortowo mieszkać przez cały rok.

Całoroczny domek modułowy – na co zwrócić uwagę?

Każda inwestycja budowlana to wyzwanie i odpowiedzialność. Dlatego należy do niej podejść rozważnie, by później nie żałować. Domków modułowych też to oczywiście dotyczy.

Warto zatem sprawdzić, czy konstrukcja domku drewnianego powstaje z certyfikowanego drewna i jakie są parametry izolacyjne ocieplenia szkieletu. Obiekt powinien oczywiście być wyposażony w niezbędne instalacje. Jeśli chcemy budować bez pozwolenia, dobrać musimy odpowiedni metraż, czyli do 35 m2 powierzchni budowlanej. W razie wątpliwości zawsze warto zasięgnąć porady fachowców.