Czy wymiana routera na nowszy model może wpłynąć na lepszą szybkość łącza internetowego - foto

Czy wymiana routera na nowszy model może wpłynąć na lepszą szybkość łącza internetowego?

Prędkość sieci w domu odgrywa szczególną rolę: gdy jednocześnie pracujemy zdalnie, dzieci łączą się poprzez Teamsy, a kolejne urządzenia podpinamy do sieci w ramach Smart Home, naturalną potrzebą stają się lepsze parametry internetu. Czy można je osiągnąć decydując się na zmianę routera na nowszy model?

Wymiana routera?

Dość często bywa tak, że operatorzy kuszą, iż przy zawarciu nowej umowy na internet zapewnią domownikom wymianę routera. O ile ktoś dysponuje iście przedpotopowym modelem – ma to niewątpliwie sens. Czy jest jednak atrakcyjne, gdy w domu działa relatywnie młody, bo zaledwie kilkuletni, sprzęt?

Aby to rozstrzygnąć trzeba przede wszystkim mieć pełnię wiedzy dotyczącej tego, czym właściwie jest router. To  urządzenie sieciowe, które służy do łączenia urządzeń w sieci lokalnej i umożliwia przesyłanie danych między nimi. Nie ma więc wątpliwości, że dobry router jest elementem niezbędnym w domowych i firmowych sieciach internetowych. Czy oznacza to jednak, że trzeba to wymieniać np. co roku na nowszy model, aby swój internet stacjonarny https://panwybierak.pl/oferty/internet-domowy-stacjonarny/56 wykorzystać w pełni możliwości?

Przyjmuje się, iż – to oczywiście wartości ogólne – router zwyczajowo powinien być wymieniany co około 3-4 lata. Wynika to po prostu ze zmian technologicznych i ogólnego rozwoju sieciowego. Im nowszy model, tym bardziej można poprawić jakość i stabilność połączenia internetowego.

Sprawdź, ile osób korzysta z sieci

Niewątpliwie warto pomyśleć nad wymianą routera wtedy, gdy rośnie liczba domowników aktywnie używających internetu domowego. Załóżmy, że ktoś kupił urządzenie w 2019 r. gdy dzieci miały 5 i 4 lata. Wtedy internetu zapewne nie używały. Dziś z pewnością jest inaczej, więc obciążenie sieci w domu się zmieniło.

To naturalne, że im więcej osób korzysta z sieci, tym większe obciążenie dla routera i większe prawdopodobieństwo, że urządzenie zacznie działać wolniej lub nierównomiernie.

Z czasem może być też bardziej podatne na awarie, ponieważ – o czym łatwo jest zapomnieć – działa bez przerwy przez całą dobę. W takiej sytuacji wymiana routera może znacznie poprawić jakość połączenia internetowego.

Router a nowe technologie – tak zmieniły się przez lata

Na potencjalną wymianę routera trzeba też spojrzeć z perspektywy technicznej. Obecnie pracują one na różnych częstotliwościach. Zależy to bezpośrednio od standardu sieci bezprzewodowej, z jakim są zgodne. Charakteryzują je tajemnicze dla wielu osób oznaczenia 802.11n, 802.11ac i 802.11ax.

Standard 802.11n działa na częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz. Częstotliwość 2,4 GHz jest popularna ponieważ ma dobry zasięg, ale uwagę zwraca np. ograniczona przepustowość. W praktyce trzeba się liczyć z tym, że szybkość transferu danych jest mniejsza niż w przypadku częstotliwości 5 GHz. Nieco inaczej w tym względzie wygląda standard 802.11ac. Uruchomił on nowy poziom wydajności, zapewniając prędkości do 1 Gb/s na częstotliwości 5 GHz.

Rozważając, jaki router kupić, warto zwrócić uwagę na możliwości, które zapewnia standard 802.11ax, czyli Wi-Fi 6. Wykorzystuje on częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz i dostosowany jest do zdecydowanie większej liczby urządzeń jednocześnie.

Nowy router a szybkość internetu – podsumowanie

Spójrzmy więc, czy warto wymienić stary router na nowy jeśli celem jest poprawa szybkości łącza. Owszem – zamiana może wpłynąć na szybkość działania internetu stacjonarnego, ale zależy to od wielu czynników. Stanie się tak wtedy, gdy sprzęt będzie w stanie obsługiwać wyższe standardy sieci bezprzewodowej, takie jak 802.11ac czy 802.11ax. Z drugiej strony trzeba też mieć jednak świadomość, że komfort pracy przez internet czy rozrywki sieciowej najbardziej zależy jednak od jakości łącza oraz od możliwości technicznych usługodawcy internetowego.