Czego potrzebujesz, żeby otworzyć własny biznes w UK - foto

Czego potrzebujesz, żeby otworzyć własny biznes w UK?

1871 razy oglądano

Ostatnie lata przyniosły liczne zmiany na rynku pracy, a wiele osób zaczęło zastanawiać się również nad tym, w jaki sposób mogą zmienić kierunek rozwoju swojej kariery tak, by realizować swoje zainteresowania oraz czerpać większą satysfakcję z tego, czym się zajmują. Często efektem takich rozmyślań jest decyzja o założeniu własnego biznesu. Zanim jednak zaczniesz działać, warto wiedzieć, co będzie ci potrzebne na start, jakich formalności musisz dopełnić oraz, co nie mniej ważne, jak zwiększyć swoje szanse na sukces.

Dobry pomysł

Początkiem każdego biznesu jest pomysł. Dopiero wiedząc, co dokładnie chcesz zaoferować lub jakie usługi świadczyć, będziesz w stanie realnie ocenić potencjał takiej działalności oraz poziom inwestycji, jaka będzie niezbędna na starcie. To ten pierwszy pomysł przekształca się następnie w biznesplan. W znalezieniu pomysłu na własną firmę przydatne mogą być odpowiedzi na następujące pytania:

 • Czy masz hobby lub zainteresowanie, które możesz przekształcić w przynoszący dochód biznes?
 • W jakiej działalności sprawdzą się Twoje umiejętności, wykształcenie i doświadczenie?
 • Czy masz pomysły na poprawę lub usprawnienie istniejących już produktów lub usług?
 • Czy istnieje zauważalna dla Ciebie luka na rynku, którą jesteś w stanie wypełnić w ramach swojego biznesu?

Poznanie rynku i konkurencji

Kiedy masz już pomysł, kolejnym krokiem jest ocena potencjału danego produktu czy usługi, czyli tego, na ile prawdopodobne jest, że znajdziesz klientów chętnych na skorzystanie ze swojej oferty. Tutaj wyróżnić możemy dwie sytuacje:

 • wprowadzanie na rynek oferty innowacyjnej:
 • zweryfikować trzeba zapotrzebowanie na produkt czy usługi — to ważne, ponieważ, sam fakt pojawienia się nowości na rynku nie znaczy, że wzbudzi to zainteresowanie konsumentów,
 • wprowadzenie na rynek oferty konkurencyjnej dla już istniejących:
 • w tym przypadku ważne jest zapoznanie się z tym, co oferują konkurencyjne firmy oraz sprawdzenie poziomu nasycenia rynku.
  • Dla ułatwienia posłużmy się tu przykładem. Załóżmy, że chcesz otworzyć kwiaciarnię. Wybierając lokalizację dla swojego biznesu, należy zwrócić uwagę na to, czy w najbliższym otoczeniu nie ma już innych kwiaciarni, które będą konkurowały z Tobą o klientów. Warto sprawdzić też zakres usług i cen konkurencji — pozwoli Ci to stworzyć ciekawszą lub bardziej atrakcyjną pod kątem finansów ofertę.

Rejestracja działalności

Przed rozpoczęciem działalności konieczne jest zarejestrowanie swojego biznesu. W Wielkiej Brytanii przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form prowadzenia działalności gospodarczej, które różnią się m.in. w sposobie rozliczania, obowiązkach przedsiębiorcy, czy odpowiedzialności finansowej za ewentualne długi firmy. Przed podjęciem decyzji warto więc dokładnie zapoznać się z wadami i zaletami każdej z opcji. Do najczęściej wybieranych form biznesu należą:

 • self-employment,
 • limited company,
 • partnership.

Uzyskanie pozwoleń i licencji

W zależności od tego, czym zajmuje się Twój biznes, konieczne może być uzyskanie pozwolenia lub licencji uprawniającej do prowadzenia działalności. Może być tak np. kiedy w firmie chcesz puszczać muzykę lub kiedy zajmujesz się sprzedażą żywności. Spełnienia dodatkowych wymagań może wymagać też prowadzenie biznesu, który polega na sprzedaży internetowej, handlu międzynarodowym czy też wymaga przechowywania informacji osobowych klientów.

Ubezpieczenie biznesu

W kontekście ubezpieczeń biznesowych wyróżnić możemy dwie kategorie:

 • ubezpieczenia obowiązkowe,
 • ubezpieczenia dobrowolne.

Obowiązkiem ubezpieczeniowym objęci są np. pracodawcy czy osoby wykorzystujące w celach służbowych pojazdy mechaniczne. Na szczególną uwagę zasługują jednak te dodatkowe polisy, których zakup zależy tylko od Ciebie. Dobrze dobrana polisa lub pakiet ubezpieczeń to dobry sposób na zabezpieczenie swojej działalności na różne ewentualności, a tym samym zapewnienie swojej firmie stabilności finansowej nawet w niesprzyjających sytuacjach.

Prowadzenie biznesu to duża odpowiedzialność, ale też wiele możliwości. Warto więc już na samym początku zadbać o to, by działalność miała solidne podstawy i posiadała dopasowane do swoich potrzeb polisy ubezpieczeniowe.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.