Co reguluje ustawa Prawo własności przemysłowej - foto

Co reguluje ustawa Prawo własności przemysłowej?

Żeby efektywnie prowadzić biznes – właściwie w każdej branży – koniecznie należy się wyróżniać od swojej konkurencji. Aby zagwarantować sobie rozpoznawalność i wyłączność korzystania z określonych znaków towarowych warto skorzystać z mechanizmów przewidzianych przez Prawo własności przemysłowej. Co reguluje ta ustawa?

Na czym polega ochrona własności przemysłowej?

Podstawowym celem ustawy Prawo własności przemysłowej – jak sama nazwa na to wskazuje – jest ochrona własności przemysłowej. Czym więc jest tego rodzaju własność? Niestety ustawodawca nie sprecyzował wprost tego terminu, jednak istotą wskazówką jest już art. 1 tej ustawy. Zgodnie z jego treścią Prawo własności przemysłowej reguluje stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych oraz zasady, na jakich przedsiębiorcy mogą przyjmować projekty racjonalizatorskie i wynagradzać ich twórców. Ochrona praw własności przemysłowej odnosi się przede wszystkim do tych kwestii. Jednak we wspomnianej ustawie uregulowano ponadto działanie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzięki wspomnianej ustawie, na takie prawa, jak znak towarowy, wynalazek czy wzór przemysłowy może uzyskać pełną i wyłączną ochronę. W praktyce oznacza to, że posiadacz takiej ochrony ma prawo w sposób wyłączny korzystać ze wskazanych tu praw – jest więc swego rodzaju monopolistą w wykorzystywaniu ich w przestrzeni publicznej. W rzeczywistości ochrona własności przemysłowej może dotyczyć bardzo różnych praw. Przeważnie chodzi o hasło, pod którym reklamowane są produkty; przedmioty o ściśle określonym, specyficznym kształcie czy urządzenie działający w wyróżniający się sposób.

Jak uzyskać ochronę praw własności przemysłowej?

Ochrona praw własności przemysłowej następuje przede wszystkim poprzez uzyskanie patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji. Poza tym twórcy wynalazku, wzoru użytkowego czy wzoru przemysłowego przysługuje ponadto prawo do wynagrodzenia oraz wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach. Oczywiście, aby efektywnie korzystać z tych praw, trzeba podjąć aktywne działania, chociażby w postaci uzyskania patentu w Urzędzie Patentowym. Nierzadko w grę wchodzi także wytoczenie powództwa sądowego przeciwko tym, którzy bezprawnie korzystają ze wskazanych powyżej praw.

Prawo własności przemysłowej – a także szereg innych, mniej lub bardziej z nim związanych, aktów normatywnych – należy do jednej z najtrudniejszych w praktycznym stosowaniu ustaw. W tym celu trzeba mieć nie tylko specjalistyczną wiedzę prawniczą, ale równie dobrze orientować się w zagadnieniach technicznych czy związanych z realiami funkcjonowania rynku reklamy. Dlatego każdy, kto chce obronić swoje wyłączne prawa – przysługujące mu np., jako twórcy – powinien postać na pomoc świadczoną przez specjalistów. W przeciwnym wypadku może go czekać słony zawód, przekładający się na realne straty finansowe.