Co najczęściej kontroluje PIP - foto

Co najczęściej kontroluje PIP?

PIP – tak nazywa się Państwową Inspekcję Pracy. Jest to organ nadzoru działający na terenie kraju w celu weryfikowania przestrzegania przez przedsiębiorstwo przepisów prawa i higieny podczas świadczenia obowiązków zawodowych. Co najczęściej kontroluje PIP i w jakich obszarach pojawia się najwięcej błędów? Wyjaśniamy!

Główne zadania PIP

Celem przedsiębiorcy jest zwykle prężny rozwój firmy, lecz musi się to odbywać zgodnie z przyjętymi przez prawo zasadami, a więc w pełni legalnie. Wszelkie nieprawidłowości powstające podczas prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania pracowników skutkować mogą przykrymi konsekwencjami. Ich wykrywanie jest natomiast zadaniem PIP. W ramach kontroli sprawdzany będzie stan faktyczny stosowania się zasad BHP przez zarząd oraz pracowników przedsiębiorstwa, zgodność warunków zatrudniania kadry z obowiązującymi przepisami prawa oraz m.in. przestrzeganie zakazu handlu w niedziele niehandlowe oraz święta. Po wykonaniu kontroli tworzona jest dokumentacja zawierająca wynikające z niej wnioski i ustalenia. Każdy przedsiębiorca zatrudniający choćby jednego pracownika może liczyć się z weryfikacją swoich działań przez Państwową Inspekcję Pracy i powinien być na nią przygotowany, a więc nie dopuszczać do nieprzestrzegania prawa w swoich strukturach.

Zminimalizowanie ryzyka wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli PIP

Istnieje wiele przypadków, w których działalność przedsiębiorstwa nie jest stuprocentowo zgodna z obowiązującymi w konkretnej dziedzinie zasadami prawnymi. Niekoniecznie musi wynikać to z intencji pracodawcy lub pracowników, lecz również z braków znajomości przepisów lub błędnego ich interpretowania. Z tego względu warto przeprowadzać w firmie audyty pozwalające wykryć wszelkie nieprawidłowości przed kontrolą PIP lub skorzystać z doradztwa umożliwiającego wyjaśnienie nie do końca jasnych i przejrzystych kwestii prawnych. W takich usługach specjalizuje się spółka https://ca-staff.eu/. To opłacalne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rozważni przedsiębiorcy.