Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejście do dolnej stopki strony
:
Co najczęściej kontroluje PIP - foto

PIP – tak nazywa się Państwową Inspekcję Pracy. Jest to organ nadzoru działający na terenie kraju w celu weryfikowania przestrzegania przez przedsiębiorstwo przepisów prawa i higieny podczas świadczenia obowiązków zawodowych. Co najczęściej kontroluje PIP i w jakich obszarach pojawia się najwięcej błędów? Wyjaśniamy!

Główne zadania PIP

Celem przedsiębiorcy jest zwykle prężny rozwój firmy, lecz musi się to odbywać zgodnie z przyjętymi przez prawo zasadami, a więc w pełni legalnie. Wszelkie nieprawidłowości powstające podczas prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania pracowników skutkować mogą przykrymi konsekwencjami. Ich wykrywanie jest natomiast zadaniem PIP. W ramach kontroli sprawdzany będzie stan faktyczny stosowania się zasad BHP przez zarząd oraz pracowników przedsiębiorstwa, zgodność warunków zatrudniania kadry z obowiązującymi przepisami prawa oraz m.in. przestrzeganie zakazu handlu w niedziele niehandlowe oraz święta. Po wykonaniu kontroli tworzona jest dokumentacja zawierająca wynikające z niej wnioski i ustalenia. Każdy przedsiębiorca zatrudniający choćby jednego pracownika może liczyć się z weryfikacją swoich działań przez Państwową Inspekcję Pracy i powinien być na nią przygotowany, a więc nie dopuszczać do nieprzestrzegania prawa w swoich strukturach.

Zminimalizowanie ryzyka wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli PIP

Istnieje wiele przypadków, w których działalność przedsiębiorstwa nie jest stuprocentowo zgodna z obowiązującymi w konkretnej dziedzinie zasadami prawnymi. Niekoniecznie musi wynikać to z intencji pracodawcy lub pracowników, lecz również z braków znajomości przepisów lub błędnego ich interpretowania. Z tego względu warto przeprowadzać w firmie audyty pozwalające wykryć wszelkie nieprawidłowości przed kontrolą PIP lub skorzystać z doradztwa umożliwiającego wyjaśnienie nie do końca jasnych i przejrzystych kwestii prawnych. W takich usługach specjalizuje się spółka https://ca-staff.eu/. To opłacalne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają rozważni przedsiębiorcy.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Licznik oceny:

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Jako, że ten post był dla Ciebie użyteczny!

Dołącz do nas w Social Media!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

Zostaw komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.