Co można wyrzucać do PSZOK-u - foto

Co można wyrzucać do PSZOK-u?

Na każdym osiedlu znajdują się kontenery na śmieci. Właściciele domów jednorodzinnych również je posiadają. Jednak jak się okazuje, nie wszystko można umieszczać w kontenerach. Nie wszystkie odpady nadają się do wywozu śmieci i wspólnego składowania. Tego typu śmieci można wywozić do PSZOK-u. Co to jest i dlaczego właśnie tam zbiera się odpady? Sprawdzamy!

Czym jest PSZOK?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest PSZOK. Otóż mowa o Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Znajduje się on w każdej gminie. Mowa o miejscu, w którym można zostawić odpady. Przyjmowane są odpady, których specyfika nie pozwala umieszczać w kontenerach na śmieci. Warto zauważyć, że w niektórych gminach działają mobilne PSZOK-i. Możliwe jest umówienie się na konkretny termin i odebranie odpadów. Niewątpliwie jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ transport odpadów często bywa dużym wyzwaniem. Zwłaszcza kiedy mowa o ciężkich przedmiotach, a wiele takich zalicza się do materiałów wymagających specjalnego składowania.

Czego nie przyjmują kontenery na śmieci?

Jak wspomniano, PSZOK to miejsce na odpady, których nie można umieszczać w kontenerach. Jednak o jakiego rodzaju śmieciach mowa? Kiedy kontenery na śmieci trzeba zastąpić usługą PSZOK? Lista jest bardzo długa, przez co zrezygnujemy z wymieniania wszystkich tego typu odpadów. Ważniejsze jest zrozumienie, czemu niektórych odpadów nie można wrzucać do kontenerów. Dzięki temu każdy będzie w stanie samodzielnie ocenić, czy dany odpad można wywieźć z innymi śmieciami czy raczej należy go oddać do PSZOK-u.

Otóż niektóre odpady stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, zatruwając gleby czy wody gruntowe. Trzeba poddawać je specjalnej neutralizacji, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Ponadto, wiele odpadów może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla człowieka. Mowa choćby o śmieciach łatwopalnych czy też materiałach wybuchowych. Warto wspomnieć również o odpadach wielkogabarytowych. Chodzi o przedmioty, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska czy człowieka, ale ze względu na duże rozmiary unika się ich na wysypiskach. Zamiast tego śmieci zostają poddane rozdrobnieniu.

Zapraszamy: Usuń Gruz – kontenery na śmieci Poznań

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Licznik oceny: 1

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?