Bezpieczny zakup używanego auta. Jak sprawdzić historię samochodu po VIN-ie?

Bezpieczny zakup używanego auta. Jak sprawdzić historię samochodu po VIN-ie?

W dzisiejszych czasach kupno samochodu z rynku wtórnego staje się niekiedy wyzwaniem pełnym niewiadomych. Najważniejszą częścią całego procesu zakupowego jest dokładne i wnikliwe sprawdzenie pojazdu jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji. To czynność, która może uchronić nas przed ewentualnymi kosztownymi naprawami oraz nieprzewidzianymi zdarzeniami na drodze. Wśród narzędzi, które mogą znacząco pomóc w upewnieniu się, że dane auto jest warte swojej ceny, kluczową rolę odgrywa historia pojazdu. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób można uzyskać informacje o przeszłości samochodu na podstawie numeru VIN.

Numer VIN auta – czym jest i gdzie go szukać?

 

Numer VIN (nazywany też numerem nadwozia) to ciąg liter i cyfr, które tworzą niepowtarzalny identyfikator każdego samochodu. Skrót VIN pochodzi z języka angielskiego i oznacza Vehicle Identification Number. W tłumaczeniu na język polski jest to numer identyfikacyjny pojazdu. W swoim pełnym zapisie VIN składa się z siedemnastu znaków i obejmuje trzy człony:

  • człon pierwszy (WMI) – początkowa część numeru VIN, w skład której wchodzą 3 znaki identyfikujące producenta, markę i kraj pochodzenia pojazdu,
  • człon drugi (VDS) – sekcja zbudowana z 6 znaków na pozycjach od 4. do 9., definiująca ogólną charakterystykę auta,
  • człon trzeci (VIS) – ostatni segment obejmujący znaki od 10. do 17., zawierający informacje na temat wyposażenia samochodu, rodzaju silnika, a także rodzaju napędu.

Numer VIN jest nadawany tylko raz, przed producenta. Dzieje się to jeszcze zanim samochód opuści fabrykę i trafi do użytkownika. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami numer nadwozia powinien znajdować się na stałym elemencie pojazdu. Zwykle są to przegroda czołowa, kielich przedniego zawieszenia czy komora silnika. Dokładna lokalizacja numeru VIN będzie uzależniona od marki oraz modelu. Oprócz tego jest także w dowodzie rejestracyjnym – w rubryce oznaczonej literą „E”.

 

Historia pojazdu po VIN-ie

 

Unikalny dla każdego samochodu numer VIN pozwala identyfikować pojazdy, jest też doskonałym sposobem na weryfikację przeszłości auta. Znając ten kod możemy poznać właściwie całą historię konkretnego egzemplarza, co może stanowić kluczową ochronę przed nieprzyjemnymi niespodziankami związanymi z kondycją techniczną czy prawdą pojazdu. Kiedy już znajdziemy oznakowanie identyfikacyjne naszego auta, warto poświęcić chwilę na sprawdzenie historii pojazdu. Jest to zbiór informacji na temat wszystkich zdarzeń związanych z samochodem, które zostały zgromadzone w bazie na podstawie przypisanego mu numeru nadwozia. Historia auta po VIN może obejmować różne aspekty, takie jak:

  • dane dotyczące przebiegu,
  • informacje o liczbie właścicieli pojazdu,
  • historia napraw, serwisów i konserwacji, które były przeprowadzane na pojeździe,
  • informacje o wszelkich kolizjach i wypadkach drogowych, które miały miejsce w przeszłości i spowodowały uszkodzenia pojazdu,
  • daty i wyniki przeglądów technicznych,
  • ważność obowiązkowego badania technicznego i ubezpieczenia OC,
  • informacje, czy pojazd był kiedyś zgłaszany jako kradziony.

Z punktu widzenia potencjalnego nabywcy wszystkie te informacje są bardzo istotne. Znajomość historii VIN pozwala na uniknięcie zakupu wraka lub skradzionego samochodu. Dzięki temu kupujący mogą podjąć świadomą decyzję i ocenić, czy maszyna jest warta swojej ceny.

 

Jak sprawdzić historię pojazdu po VIN?

 

Sprawdzenie historii pojazdów na podstawie numeru VIN jest łatwe i dostępne dla każdego. Można zrobić to na co najmniej kilka sposobów. Aby ustalić fakty z przeszłości interesującego nas samochodu możemy na przykład skorzystać z usługi Historia Pojazdu GOV udostępnionej na rządowym portalu. Przewiduje ona, że aby uzyskać dostęp do historii należy podać trzy dane: numer VIN, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji w kraju. Nieco inaczej wygląda sytuacja kiedy chcesz sprawdzić historię auta tylko po samym numerze identyfikacyjnym. Tutaj pojawia się usługa historia auta po VIN realizowana przez inne, komercyjne serwisy, które specjalizują się w sprawdzaniu historii samochodów. Co ważne, takie strony dostarczają szeregu użytecznych informacji, a korzystanie z nich jest całkowicie darmowe. Opłata pobierana jest tylko wtedy, kiedy postanowimy wykupić raport ze szczegółowymi informacje o szkodach. Czy warto sprawdzić historię samochodu? Zdecydowanie tak. Ujawniona historia VIN uchroni nas od złej decyzji podczas zakupu.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?