Bezpieczny wynajem: jak znaleźć wymarzone mieszkanie na wiele lat - foto

Bezpieczny wynajem: jak znaleźć wymarzone mieszkanie na wiele lat?

Trudna sytuacja na rynku mieszkań sprawia, że wielu z nas odkłada w czasie kupno własnego lokum. Stąd też decydujemy się na wynajem. Niektórzy również zwyczajnie preferują tę formę zamieszkania. Na wybierających takie rozwiązanie czeka jednak wiele pułapek związanych z odpowiednim przygotowaniem umowy, lokalizacją mieszkania, jego stanem, sąsiedztwem oraz sposobem dokonywania opłat. Jaka forma umowy jest najkorzystniejsza dla najemcy i co zrobić, aby dokonać dobrego wyboru i zamieszkać w wymarzonym miejscu na długie lata?

Sporządzona umowa, jej forma oraz warunki płatności 

Najem instytucjonalny to forma wynajmu, którą powinni zainteresować się najemcy poszukujący mieszkania na dość długi czas. Warto zaznaczyć, iż aby oferować najemcom możliwość najmu instytucjonalnego, trzeba być przedsiębiorcą, często zawodowo i profesjonalnie zajmującym się wynajmem. Sytuacja ta daje najemcom swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że wynajmujący im mieszkanie doskonale zna wszystkie prawa oraz obowiązki związane z wynajmem nieruchomości 

Jeśli chodzi o zawieranie umowy, to jej sporządzenie nie wymaga tak wielu formalności, jak w przypadku innych rodzajów najmu. Także wszelkiego rodzaju podwyżki muszą być jasno określone w warunkach zawieranej umowy. Najem instytucjonalny jest też korzystny z punktu widzenia wynajmującego. Umożliwia dużo szybszą wyprowadzkę najemcy w przypadku zakończenia umowy wynajmu. Wielu oferentów daje możliwość ubiegania się o mieszkanie na wynajem w tej właśnie formie. Przykładowo PFR Katowice zarządza z powodzeniem nieruchomościami w większych i mniejszych miastach i oferuje bezpieczne, sprawdzone oraz atrakcyjne mieszkania pod wynajem.  

Umowa pomiędzy wynajmującym a najemcą to podstawowy, obligatoryjny dokument oraz gwarant bezpieczeństwa dla obu stron. Płatność za media powinna być jawna dla wszystkich, a wynajmujący mieć stałą datę ich regulowania. Osoba wynajmująca mieszkanie ma prawo oczekiwać szczegółowego wyliczenia comiesięcznych opłat. 

Wybór odpowiedniej lokalizacji 

Niewątpliwie kolejnym kluczowym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania, jest jego lokalizacja. Wiąże się z nią nie tylko komfort życia i łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych miejsc i sklepów, ale również oszczędność. Codzienne dojazdy w odległe miejsca generują wysokie koszty. Nie są też komfortowe zwłaszcza dla osób, które cenią sobie swój czas wolny. Jeśli ponad miejski gwar cenimy sobie spokój i ciszę, to aspekt odpowiedniej lokalizacji wynajmowanego mieszkania powinien być dla nas priorytetowy. 

Protokół zdawczo-odbiorczy 

Prawidłowo sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy to również podstawowy gwarant bezpieczeństwa. W takim protokole powinien znaleźć się stan liczników w chwili zamieszkania oraz spisane sprzęty wraz z ich stanem technicznym. Przed podpisaniem umowy oraz protokołu zdawczo-odbiorczego warto dokładnie obejrzeć zawartość mieszkania. Protokół uniemożliwi obciążenie najemcy za ewentualne zniszczenia, które były wcześniej w lokalu. 

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?