Zachowanie odpowiedniej sztywności elementów konstrukcyjnych jest jednym z najważniejszych aspektów w odniesieniu do zapobiegania uszkodzeniom wszelkiego rodzaju budowli. Tutaj pojawia się nieoceniona rola urządzeń dylatacyjnych, dzięki którym możliwe staje się zarządzanie i kompensowanie ruchów konstrukcji będących wynikiem różnych zjawisk.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat tego, czym są urządzenia dylatacyjne, jakie są ich rodzaje oraz jaką dokładnie pełnią funkcję we współczesnym budownictwie.
Czym są urządzenia dylatacyjne?
Urządzenia dylatacyjne to nic innego jak nowoczesne elementy konstrukcyjne służące do zarządzania i kompensowania ruchów w budynkach. Modułowe urządzenia dylatacyjne, które znajdziesz na stronie: https://www.bgrupa.pl/produkty/modulowe-urzadzenia-dylatacyjne-b2n, są doskonałym przykładem takiego rozwiązania.
Jakie czynniki mogę generować ruch konstrukcji budowlanych?
drgania różnego pochodzenia,
zmiany temperatury,
zmiany wilgotności,
osiadanie gruntu.
Dzięki urządzeniom dylatacyjnym budynek ma tolerancje w zakresie pewnych ruchów, co pomaga zapobiegać deformacjom, uszkodzeniom, czy pęknięciom – które z całą pewnością wystąpiły bez obecności tych elementów budynku. Nadrzędnym celem urządzeń dylatacyjnych jest więc zapewnienie elastyczności budowli w odpowiednich miejscach, przy równoczesnym zachowaniu odpowiedniej integralności strukturalnej.
Jakie wyróżniamy rodzaje urządzeń dylatacyjnych?
Dylatacje obwodowe – rozwiązania stosowane na granicach różnych elementów konstrukcji budynku, np. wzdłuż elewacji.
Dylatacje hydrotechniczne – używa się ich w budownictwie hydrotechnicznym, przykładem są tutaj tamy lub zapory.
Dylatacje termiczne – są to urządzenia projektowane z myślą o kompensowaniu rozszerzalności cieplnej materiałów w wyniku zmian temperatury.
Dylatacje akustyczne – to dzięki nim możliwe jest przenoszenie drgań lub hałasu między różnymi częściami budynku, np. pomiędzy ścianami i stropami.
Dylatacje liniowe – urządzenia dylatacyjne najczęściej stosowane rozwiązania w długich konstrukcjach, tutaj przykładem są drogi lub mosty (mostowe urządzenia dylatacyjne).
Dylatacje punktowe – używane tam, gdzie spotykają się różne elementy budowlane np. w narożnikach budynków.
Nowoczesne budownictwo korzysta przede wszystkim z nowoczesnych rozwiązań modułowych w zakresie urządzeń dylatacyjnych, czego interesującym przykładem są produkty z serii B2W (https://www.bgrupa.pl/produkty/modulowe-urzadzenia-dylatacyjne-b2w) zapewniające wieloletnią trwałość nawet przy ultra wysokim poziomie eksploatacji.
Rola urządzeń dylatacyjnych we współczesnym budownictwie
Bez względu na to, czy chodzi o mostowe urządzenia dylatacyjne, czy ich palczastą odsłonę (przykład: https://www.bgrupa.pl/produkty/palczaste-urzadzenia-dylatacyjne-b2p) – rola tych rozwiązań we współczesnym budownictwie jest niepodważalna.
Przede wszystkim pozwalają na zarządzanie rozszerzalnością materiałów, co pozwala zapobiegać pęknięciom lub zniekształceniom konstrukcji. Rola urządzeń dylatacyjnych realizuje się również przez prewencję uszkodzeń związanych z osiadaniem gruntu oraz ogólne podniesienie trwałości konstrukcji.
Dzięki urządzeniom dylatacyjnym ma miejsce zwiększenie bezpieczeństwa, gdyż dzięki nim minimalizuje się ryzyko występowania pęknięć, uszkodzeń ścian, fundamentów czy elewacji, które mogłyby zagrozić stabilności całego obiektu.