Przynależność Polski do Unii Europejskiej sprawia, że do większości miejsc w Europie przesyłki kurierskie są nadawane na dokładnie takich samych zasadach jak krajowe. To ogromna wygoda dla prywatnych użytkowników, jak również przedsiębiorców. Bardziej skomplikowana jest wysyłka paczek poza teren Unii Europejskiej, na przykład do Stanów Zjednoczonych lub Chin. Sprawdź, jak nadać przesyłkę poza UE krok po kroku!

  1. Znajdź przewoźnika realizującego przesyłkę poza UE

    Nie wszyscy przewoźnicy działający w Polsce to firmy globalne. Niektórzy spośród nich oferują swoje usługi jedynie na terenie kraju, inni ograniczają swoją ofertę do Europy. W pierwszej kolejności wybierz przewoźnika, który obsługuje państwo, do którego pragniesz wysłać towar i zapoznaj się z regulaminem dotyczącym wysyłek.

  2. Poszukaj najkorzystniejszej ceny przesyłki

    Nie jest tajemnicą, że przesyłki międzynarodowe poza kontynent są o wiele droższe od krajowych, a także dostarczanych w obrębie Europy. Nawet wysyłka stosunkowo skromnej paczki z prezentem dla znajomych mieszkających za oceanem może narazić cię na spory wydatek.

    Z tego względu warto zapoznać się z ofertami jak największej liczby przewoźników – rozstrzał cenowy za podobną usługę bywa naprawdę duży. Bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu takiego jak Apaczka oraz Sendit – https://www.sendit.pl/.

    Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie porównywarki, a następnie wypełnisz formularz nadawczy, wskazując adresata przesyłki oraz jej charakterystykę – przede wszystkim wagę i wymiary. Następnie zyskasz dostęp do ofert wszystkich przewoźników, którzy są w stanie zrealizować dla ciebie tę usługę i wybierzesz najkorzystniejszą propozycję. Sendit i Apaczka obsługują zarówno wysyłki zagraniczne, jak i krajowe. Przy dużej liczbie zamówień ważnym atutem tego rozwiązania są konkurencyjne ceny.

  3. Uwzględnij opłaty celne

    Najważniejsze różnica pomiędzy wysyłką towaru w obrębie UE oraz poza teren Wspólnoty polega na tym, że w drugim przypadku należy liczyć się z ewentualnymi opłatami celnymi. Obowiązek ich uiszczenia leży po stronie odbiorcy. Zapoznaj się z wysokością opłat, aby adresat paczki nie był zaskoczony.

  4. Skompletuj niezbędne dokumenty

    Ostatnim krokiem przy wysyłce towarów poza teren Unii Europejskiej jest konieczność skompletowania niezbędnych dokumentów. Ich lista zależy od celu wysyłki oraz jej wartości. Przesyłki do wartości 1000 euro mogą być wysyłane jako prezenty i przechodzić uproszczoną odprawę celną.

    Dokumenty wymagane w trakcie wysyłki poza Unię Europejską:

    • Numer EORI – jest nadawany każdemu przedsiębiorcy eksportującemu towar z Unii Europejskiej. Wymóg dotyczy jedynie klientów biznesowych.
    • Faktura proforma – dotyczy prezentów i próbek, które nie są dokumentami.
    • Faktura handlowa – jest wymagana przy eksporcie towarów i stanowi podstawę do odprawy celnej.
    • Oświadczenie eksportera – dokument wskazujący pochodzenie towaru.
    • Upoważnienie do odprawy celnej – dzięki niemu przewoźnik może zająć się odprawą.

    Ostateczna lista dokumentów jest zależna nie tylko od charakteru przesyłki, ale również wymagań kraju docelowego. Korzystając z usług firmy kurierskiej, po wypełnieniu formularza otrzymasz wzory dokumentów niezbędnych do przygotowania, co stanowi ogromne ułatwienie przy pierwszej wysyłce.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie