Posiadanie gruntów, budynków czy mieszkań wymaga zapłaty podatku od nieruchomości – niezależnie od tego, czy użytkowane są na cele prywatne, czy firmowe. Obowiązują jednak zwolnienia od podatku od nieruchomości. Sprawdź, czy możesz skorzystać z takich preferencji i na co zwrócić uwagę wypełniając druk IN-1, by nieświadomie nie zawyżyć wysokości daniny!

Podatki i zwolnienia od podatku

Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych właściciele, użytkownicy wieczyści i posiadacze samoistni gruntów, budynków lub ich części, a także budowli wykorzystywanych na cele działalności gospodarczej, mają obowiązek płacenia podatku od nieruchomości. Ten sam akt prawny przewiduje jednak pewne ulgi dla niektórych podatników.

Katalog zwolnień od podatku od nieruchomości znajdziesz na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/abc-podatkow/zwolnienia-ulgi-podatek-od-nieruchomosci/. Wskazano tam przede wszystkim, iż podatkiem tym nie są obłożone grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako grunty rolne lub leśne. Podlegają one odpowiednio podatkowi rolnemu lub leśnemu.

Lista ustawowych zwolnień nie zawsze wyczerpuje wszystkie możliwości właściciela nieruchomości. Ustawa daje bowiem gminom prawo do ustalania własnych preferencji w tym zakresie. Zanim więc przystąpisz do wypełniania informacji IN-1 lub deklaracji DN-1 wraz z załącznikami, sprawdź możliwości dostępne w gminie, w której położony jest przedmiot opodatkowania.

Zwolnienia od podatku od nieruchomości

Katalog zwolnień od podatku od nieruchomości jest dość szeroki. Podlegają im następujące grunty, budynki itp.:

  • wchodzące w skład infrastruktury kolejowej, portowej, a także na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego
  • wpisane indywidualnie do rejestru zabytków
  • przeznaczone na edukację i rozwój dzieci i młodzież, obozowiska i bazy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży
  • muzea rejestrowane
  • parki narodowe, rezerwaty przyrody
  • nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione
  • działki przyzagrodowe członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, którzy osiągnęli wiek emerytalny, są inwalidami I lub II grupy bądź osobami całkowicie niezdolnymi do pracy w gospodarstwie rolnym lub samodzielnej egzystencji
  • altany działkowe i obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz budynki stanowiące infrastrukturę ogrodową, położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych
  • zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego
  • uczelnie
  • instytuty naukowe
  • żłobki i kluby dziecięce
  • zakłady pracy chronionej
  • centra badawczo-rozwojowe

Ważne! Duża część powyższych zwolnień nie przysługuje podatnikom, którzy wykorzystują grunty i budynki na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto w niektórych przypadkach konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków, opisanych w art. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Warto też zwrócić szczególną uwagę na podatnie precyzyjnych danych w składanej do urzędu gminy informacji IN-1 lub deklaracji DN-1. W grę wchodzi m.in. podział powierzchni ze względu na wysokość kondygnacji – od 140 do 220 cm obowiązuje połowa stawki podatkowej, a powierzchnie użytkowe poniżej 140 cm podlegają zwolnieniu od podatku od nieruchomości.   

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie