Dyrektywa CSRD wyznacza nowe standardy wśród dużych firm w kwestii zrównoważonego rozwoju i jest inspiracją do podejmowania działań organizacji na jego rzecz. W jaki sposób przejawia się wpływ dyrektywy CSRD na branżę logistyczną?

Świat i jego funkcjonowanie wymagają działań na rzecz poprawy warunków życia, w tym przede wszystkim ochrony środowiska, aby zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Dlatego ustawodawstwo zmierza w kierunku uregulowania kwestii ochrony środowiska w różnych branżach. Wprowadzane przepisy mają wpływ m.in. na branżę budowlaną (termomodernizacja), restauracyjno-cateringową (zakaz używania plastikowych opakowań i sztućców), a także logistyczną. 

Coraz więcej firm, pomimo tego, że nie ma ku temu jeszcze odpowiednich przepisów, rezygnuje z foliowych opakowań i wypełnień przesyłek e-commerce na rzecz papierowych rozwiązań zabezpieczających produkty w czasie transportu. Coraz więcej firm stawia sobie za cel minimalizowanie szkód środowiskowych powstałych podczas operacji logistycznych. Robią to już nie tylko dla swoich proekologicznie nastawionych klientów końcowych, lecz również z powodów odgórnie narzucanych regulacji EU.

Dyrektywa CSRD w magazynowaniu

Na branżę logistyczną, a zwłaszcza magazynowanie, największy wpływ ma Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która stawia obecnie wymagania dużym spółkom w kwestii raportowania na temat działań podejmowanych przez organizacje na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Firmy muszą wykazać, że w swojej działalności wybierają ekologiczne rozwiązania i przeciwdziałają dalszej degradacji środowiska naturalnego. Dotyczy to każdego procesu w firmie, od produkcji przez logistykę, w tym również magazynowanie, aż po podejmowanie inicjatyw na rzecz środowiska, społeczności, praw człowieka, utrzymania ładu korporacyjnego.

Bardziej zrównoważony łańcuch dostaw dzięki Dyrektywie CSRD

Dla firm oraz inwestorów coraz bardziej liczą się więc niskoemisyjne, zrównoważone rozwiązania, również w kwestii wynajmowanych czy nabywanych powierzchni magazynowych dla biznesu. Dla podmiotów oferujących wynajem centrów logistycznych, takich jak White Star Logistics, oznacza to podążanie, a nawet wyprzedzanie trendów i odpowiadanie ofertą na potrzeby klientów. To przecież głównie duże firmy, które objęła Dyrektywa CSRD i konieczność raportowania swoich inicjatyw oraz współpracy z zewnętrznymi podmiotami, są najczęściej najemcami centrów logistycznych i powierzchni magazynowych.

Tak jak i dla e-commerce, tak i dla firm budujących i posiadających magazyny na wynajem, rozwiązania o niższym śladzie węglowym, są elementem już nie tylko wizerunkowym, lecz przede wszystkim konkurencyjnym. Bez wątpienia taki właśnie jest wpływ dyrektywy CSRD na branżę logistyczną.

 

Centra logistyczne a niski ślad węglowy

Jakie są nowoczesne magazyny, spełniające kryteria niskoemisyjności?

Wybudowane w technologii pasywnej, czyli budynki o wysokiej izolacji termicznej, zaprojektowane na zyski pasywne (rekuperacja, zwarta bryła budynku, odpowiednie rozwiązania fasadowe itp.).Takie, które pozwalają minimalizować zapotrzebowanie na energię z zewnątrz, przy maksymalnym wykorzystaniu energii pochodzącej z natury np. światła słonecznego.

Wybudowane w myśl zasady Cradle-to-cradle, czyli zakładające wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i przeznaczonych do recyklingu, które można wykorzystać potem ponownie. Najlepiej, jeśli proces produkcji tych materiałów odbywał przy minimalnym zużyciu m.in. wody i prądu. Taki sposób produkcji jest jednym z zaleceń Komisji Europejskiej w ramach promowanie zrównoważonego rozwoju krajów członkowskich UE.

Odznaczone certyfikatem BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), będącym świadectwem potwierdzającym zrównoważony rozwój obiektów.

Duże znaczenie mają również rozwiązania wpływające na płynność procesów logistycznych, oszczędność powierzchni magazynowej, obecność powierzchni biurowych na terenie budynku. Przyjazne środowisku i kompleksowe, komfortowe rozwiązania to obecnie atuty, które zainteresują zarówno inwestorów, jak  i najemców.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie