Budownictwo Porady
3 min czytania
294

Jak odpowiednie rusztowania wpływają na bezpieczeństwo pracowników na budowie?

25 sierpnia, 2023
Aktualizacja: piątek, 25 sierpnia, 2023
0
Jak odpowiednie rusztowania wpływają na bezpieczeństwo pracowników na budowie?

Praca na wysokości – przykładowo na placu budowy – wiąże się z ryzykiem upadku. Ograniczyć je można, stosując się do procedur i norm BHP, ale też korzystając ze sprzętu odpowiedniej jakości. Zaliczają się do niego zwłaszcza rusztowania budowlane, bez których nie ma bezpiecznej pracy przy wznoszeniu bądź remontowaniu budynków.

Rusztowania budowlane to konstrukcje, dzięki którym możliwe jest wykonywanie pracy na wysokości, wynoszącej od dwóch do nawet kilkudziesięciu metrów ponad poziomem gruntu lub poza zasięgiem rąk stojącego na nim człowieka. Najczęściej wykorzystują je pracownicy z branży budowlano-remontowej: murarze, tynkarze, malarze, dekarze, itd., aczkolwiek rusztowania mogą mieć też szereg innych zastosowań. Aby w prawidłowy sposób zapewniały one bezpieczeństwo, a także komfort pracy, muszą zostać rozstawione w oparciu o konkretne zasady, zaś jakość samej konstrukcji stać powinna na wysokim poziomie.

Jakie są rodzaje rusztowań?

Rusztowania służyć do wykonywania drobnych prac remontowych w domu bądź mieszkaniu, a także ciężkich, profesjonalnych robót budowlanych. W każdym przypadku zapewniać muszą stabilność oraz bezpieczeństwo użytkownikom. Rodzaj rusztowania powinien zostać dobrany w zależności od potrzeb i warunków panujących w danym miejscu pracy. Wyróżnić można następujące typy:

– podesty robocze – konstrukcje powstałe w oparciu o drabiny aluminiowe;

– rusztowania drabinowe;

– rusztowania aluminiowe;

– rusztowania jezdne.

Wszystkie rodzaje rusztowań muszą spełniać wymogi dotyczące jakości i bezpieczeństwa, zwłaszcza normy takie jak: EN-131, czy PN-EN 1004. Chodzi rzecz jasna o zapewnienie odpowiedniej odporności i stabilności, a co za tym idzie, maksymalnego bezpieczeństwa pracy na każdej wysokości.

Jakie są zasady rozstawiania rusztowań budowlanych?

Nie tylko jakość rusztowania oraz dobór właściwego jego rodzaju są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa pracy na budowie. Ogromnie istotną rolę odgrywa montaż całej konstrukcji, który przebiega w oparciu o konkretne zasady:

1) Określenie podstawowych parametrów budynku, takich jak: wysokość, długość oraz szerokość. Pomocne będą rysunki techniczne oraz dane związane z obiektem i elewacją, harmonogram robót, itd.

2) Przeprowadzenie wizji lokalnej, polegającej na wykonaniu dokumentacji zdjęciowej stanu podłoża, możliwości kotwienia rusztowania, transportu oraz opcji składowania towaru, geometrii budynku, sąsiedztwa linii energetycznych, itd. Na tym etapie poczynić też należy wszelkie ustalenia związane z ofertą oraz organizacją robót i określić koncepcję zabudowy, czyli przygotować wraz z osobą decyzyjną protokół uzgodnień na budowie.

3) Montaż rusztowania przeprowadzać mogą wyłącznie osoby posiadające odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie. Trzeba też dokładnie skontrolować oraz przygotować podłoże – jego nośność nie może być mniejsza niż 100 kPa. Grunt musi być odpowiednio wyrównany, odwodniony i oczyszczony ze wszystkich elementów, jakie mogłyby spowodować destabilizację rusztowania.

4) Bezpieczeństwo osób postronnych – zamontowanie elementów uniemożliwiających upadek różnych obiektów z rusztowania, np. siatek do zabezpieczania rusztowania bądź daszków ochronnych.

Kto może pracować na wysokości?

Praca na wysokości wystawić może na próbę umiejętności człowieka, a także jego organizm. Pamiętać więc trzeba, że wykonywać ją może jedynie osoba dysponująca odpowiednimi uprawnieniami, a także orzeczeniem lekarskim wykluczającym jakiekolwiek przeciwwskazania do jej wykonywania.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie