Fundusze inwestycyjne to nic innego jak forma zbiorowego inwestowania oszczędności na rynku kapitałowym. Zarządzające funduszami Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych są instytucjami organizującymi cały proces i dbającymi o wysoką jakość usług.

Oczywiście na rynku kapitałowym możemy inwestować samodzielnie kupując na przykład obligacje lub akcje notowanych na giełdzie spółek. Z pozoru wydaje się to proste, a nawet ekscytujące, bo przecież większość z nas widziała filmy, w których główny bohater kupuje akcje jakiejś spółki, a po pewnym czasie je sprzedaje i za zarobione pieniądze kupuje apartament na Manhattanie oraz luksusowy jacht. Ale życie, w tym również inwestowanie na rynku kapitałowym, okazuje się jednak nieco bardziej skomplikowane niż produkcje filmowe.

Największym kapitałem jest wiedza

Po pierwsze, aby zarobić na rynku kapitałowym trzeba jednak dysponować wiedzą – znajomością jego funkcjonowania, mechanizmów rządzących i giełdą, i całą gospodarką, wiedzieć jakie są trendy cywilizacyjne. Trzeba umieć czytać raporty i komunikaty, rozumieć politykę, bo ona mocno wpływa na giełdowe notowania. To właśnie tę wiedzę kupujemy od Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, którego klientami się stajemy.

TFI do zarządzania funduszami inwestycyjnymi zatrudniają specjalistów, którzy z reguły są nie tylko absolwentami kierunków ekonomicznych, ale również specjalistycznych międzynarodowych kursów zwieńczonych trudnymi egzaminami. Ich codzienna praca polega na nieustannym śledzeniu tego co dzieje się w gospodarce i polityce, w tym również międzynarodowej, monitorowaniu odkryć naukowych (na przykład w dziedzinie medycyny i technologii), trendów życia społecznego czy aktualnych trendów demograficznych. Praca zarządzających i współpracujących z nimi analityków polega również na analizowaniu treści raportów spółek i rozmawianiu z przedstawicielami spółek, w które inwestują lub planują zainwestować.

Fundusz otwarty i zamknięty

Inwestor może zainwestować w fundusz inwestycyjny otwarty lub zamknięty. Ten pierwszy jest dostępny dla wszystkich osób pełnoletnich, natomiast fundusz inwestycyjny zamknięty jest adresowany przede wszystkim do bardziej zamożnych klientów, a jego polityka inwestycyjna może być, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, nieco bardziej elastyczna i bardziej dostosowana do profilu konkretnego klienta.

Dywersyfikacja

Jedną z najważniejszych zasad inwestowania na rynku kapitałowym jest dywersyfikacja, czyli rozproszenie ryzyka. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które z reguły zarządzają nie jednym, ale wieloma funduszami inwestycyjnymi bardzo to ułatwiają. Klient ma bowiem do wyboru na przykład fundusze dłużne (inwestujące w obligacje), akcyjne (inwestujące w akcje spółek publicznych) i mieszane (inwestujące część środków a akcje, a część w obligacje), co znacząco podnosi bezpieczeństwo całej inwestycji. Klient Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych może więc – w zależności od swoich preferencji oraz odporności na ryzyko – wybrać taki fundusz lub fundusze, które najbardziej mu odpowiadają.

Zakończenie inwestycji

Gdy już wybierzemy odpowiedni dla nas fundusz lub fundusze, to wykupujemy jego jednostki uczestnictwa, a nasze pieniądze trafiają do banku depozytariusza. W tym momencie zarządzający inwestują nasze pieniądze w odpowiednie, zgodne z naszym wyborem, instrumenty – na przykład akcje bądź obligacje.

Po zrealizowaniu naszych celów inwestycyjnych możemy umorzyć całość lub część inwestycji. Przy czym Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych ma obowiązek odkupienia naszych jednostek uczestnictwa w każdym momencie, co oznacza, że w praktyce nie mamy najmniejszych kłopotów z zakończeniem naszej inwestycji w fundusze.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Asset Management S.A. i Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działają na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie