Pan Jowialski audiobook

Podziel się:
Kliknij, aby ocenić wpis
[W sumie: 0 Średnio: 0]

Audiobook pt. Pan Jowialski, którego autorem jest Aleksander Fredro, jest aktualnie do nabycia za pośrednictwem naszej strony internetowej w księgarni EbookPoint.

Dane o audiobooku

autor: Aleksander Fredro
wydawca: Storybox
data wydania: 2018-09-14

Nagranie Audiobooka

Posłuchaj wybranego nagrania mp3 z tego audiobooka:

Ocena audiobooka

Oto ocena słuchaczy

Wybrany rozdział z Audiobooka

Opis audiobooka pt: Pan Jowialski:

Na obrzeżach szlacheckiej posiadłości, pełnej gości z różnych pokoleń i środowisk, zatrzymuje się na odpoczynek tajemniczy wędrowiec, Ludmir. Kiedy zauważa zbliżającą się parę, udaje, że śpi. Dzięki temu dowiaduje się, że młodzieniec, Janusz, zamierza kazać przenieść go do dworu, przebrać w teatralne szaty sułtana i namówić wszystkich mieszkańców i gości, aby również się przebrali i udawali dworaków sułtana.
Figlem tym Janusz chce przypodobać się właścicielowi posiadłości, panu Jowialskiemu, gawędziarzowi, nieustannie zamęczającemu otoczenie powtarzaniem historyjek, będącemu także dziadkiem Heleny, o której rękę ubiega się Janusz.
Sztuka napisana jest prozą, ale wplecione są w nią rymowane bajki, np. Osiołkowi w żłoby dano, Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Czyżyk i zięba, funkcjonujące także jako osobne utwory.
Pan Jowialski należał do najczęściej wystawianych sztuk Fredry. Tadeusz Boy-Żeleński określił ją jako „sfinksa naszej literatury” z uwagi na wielości interpretacji badaczy tego utworu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *