Rozwód to jedyny – ale niestety nietani – sposób na formalne zakończenie związku małżeńskiego. Nawet jeżeli faktycznie się on rozpadł, ale sąd nie wydał wyroku rozwodowego, to w świetle prawa partnerzy nadal pozostają małżonkami. W związku z tym każdy, kto chce się rozwieść, musi liczyć się z koniecznością przeprowadzenia sprawy rozwodowej, a tym samym z wydaniem pieniędzy na tę procedurę. Istnieją jednak możliwości obniżenia kosztów rozwodu. Jak więc zaoszczędzić środki potrzebne na tę sprawę?
Im mniej sporów, tym lepiej
Adwokat – Warszawa jest tu miastem, w którym w związku ze sporymi kolejkami w sądach reguła ta sprawdza się bardzo dobrze – bardzo często jako sposób na obniżenie kosztów rozwodu wskazuje mediacje. Rzeczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie, które często może przełożyć się na realne oszczędności w portfelach rozwodzących się małżonków. Wynika to z faktu, że ustalenie tych kwestii, które małżonkowie podczas rozwodu mogą rozwiązać samodzielnie, przyczynia się do znacznego skrócenia czasu trwania procedur przed sądem. A to oznacza oszczędności – chociażby na opłatach sądowych.
Do najważniejszych przykładów zagadnień, które warto objąć mediacją, należą kwestie związane z zasadami opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi i alimentami, jakie każdy z rodziców będzie na nie płacił oraz podziałem majątku wspólnego. W pierwszym przypadku porozumienie zawarte przez rozwodzących się rodziców zawsze zostanie uwzględnione przez sąd, w drugim zaś zawarcie ugody w ogóle zamyka konieczność przeprowadzania sprawy o podział majątku wspólnego.
Najtańszy rozwód
Mediacja przed rozwodem – o czym przypomina, powołując się na swoje doświadczenia w tym zakresie, adwokat Warszawa – może doprowadzić do rozwiązania szeregu konfliktów, jakie narosły pomiędzy małżonkami w czasie, gdy ich związek chylił się ku upadkowi. Jeżeli faktycznie do tego dojdzie – a mediacja często pozwala uporządkować wiele spraw – małżonkowie mogą zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie. To zaś jest bez wątpienia najtańsza opcja rozwodu – ale do jej zastosowania niezbędna jest zgoda obydwu stron. Bez niej sąd będzie musiał orzec o winie, a to wymaga przeprowadzenia rozbudowanego i czasochłonnego postępowania dowodowego, z którym zawsze wiążą się duże koszty.
Bez kosztów sądowych – czy to możliwe?
Jeżeli małżonek nie posiada środków finansowych na pokrycie kosztów sądowych, może złożyć wniosek o zwolnienie z nich. W przypadku gdy sąd go uwzględni, strona nie będzie musiała w ogóle pokrywać kosztów sądowych, bądź co prawda poniesienie je, ale w mniejszej wysokości. Przy czym należy pamiętać, że taki wniosek zawsze musi być odpowiednio umotywowany. Kluczową sprawą jest wykazanie przed sądem przez wnioskodawcę swojej kiepskiej sytuacji finansowej, np. poprzez przedstawienie rocznego zeznania podatkowego PIT. Szanse na zwolnienie od kosztów sądowych mają jedynie ci, którzy naprawdę nie posiadają środków na ich pokrycie. Dlatego przed złożeniem takiego wniosku warto skonsultować się z adwokatem, który oceni, czy w ogóle warto podejmować taki krok oraz ewentualnie pomoże w sporządzeniu wniosku.