Dlaczego waluta euro zyskuje na znaczeniu wśród Polaków i jak wykonać przelew w euro - foto

Dlaczego waluta euro zyskuje na znaczeniu wśród Polaków i jak wykonać przelew w euro?

System rozliczeń międzybankowych Euro Elixir to innowacyjne i uniwersalne rozwiązanie stworzone na potrzeby jak najlepszej integracji europejskich systemów płatności. Dzięki systemowi Euro Elixir możliwe jest przetwarzanie transakcji w euro, realizowanych w skali paneuropejskiej. Co istotne, liczbailość wykonywanych w tym systemie operacji z roku na rok systematycznie rośnie.

Wzrasta liczba międzybankowych przelewów w euro

Euro Elixir to międzybankowy system rozliczeń płatności w euro, przetwarzający zarówno transakcje wykonywane między bankami w Polsce, jak i wysyłane za granicę. Przelew w euro funkcjonuje w ramach zintegrowanej infrastruktury Europejskiego Obszaru Płatności.

W systemie Euro Elixir łącznie w 2022 r. przetworzono 47,98 mln transakcji na kwotę 346,34 mld euro. Dla porównania, w 2021 r. rozliczono 40,27 mln transakcji, których wartość wyniosła 236,98 mld euro. W ujęciu rocznym liczba transakcji zwiększyła się o 19 proc., a wartość obrotów o 46 proc.

w kwietniu 2023 r. rozliczono 4,03 mln operacji o wartości 28,48 mld euro. W analogicznym miesiącu 2022 r. rozliczono 3,81 mln transakcji o łącznej wartości 27,7 mld euro. Rok do roku liczba transakcji wzrosła więc o 6 proc., a wartość o 3 proc. W analizowanym miesiącu rekordowym dniem pod względem liczby rozliczonych komunikatów był 11 kwietnia – system przetworzył wówczas 346,03 tys. transakcji o łącznej wartości 2,13 mld euro.

Jak wysłać przelew w euro?

Euro Elixir został uruchomiony w 2005 r. Początkowo służył do rozliczeń krajowych płatności w euro, lecz niedługo potem został połączony za pośrednictwem banku centralnego z paneuropejską izbą rozliczeniową STEP2. Od tego momentu w systemie Euro Elixir Polacy mogą rozliczać transakcje w obrębie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, obejmującego kraje Unii Europejskiej oraz Szwajcarię, Lichtenstein, Norwegię i Islandię. Od początku 2008 r. przelewy w tym systemie można również wykonywać do Andory, Monako i San Marino.

Jak zrobić przelew w euro? W zależności od godziny rejestracji zlecenia w banku nadawcy, przelew trafia na rachunek odbiorcy w tym samym dniu lub najpóźniej do końca następnego dnia roboczego. Opłata za taki przelew zależy od taryfikatora danego banku.

System Euro Elixir nie wymaga znajomości kodu BIC, który identyfikuje instytucje finansowe. Aby wykonać przelewy w euro, wystarczy w bankowości internetowej wybrać opcję „przelew SEPA”, a następnie podać numer konta odbiorcy w formacie IBAN.

Dlaczego Polacy wybierają euro?

Ważnym powodem, dla którego wzrasta zainteresowanie walutą euro, jest spora zmienność polskiego złotego. Bierze się ona przede wszystkim z tego, że PLN ma status waluty lokalnej i jest wykorzystywany na terytorium niemal wyłącznie jednego kraju. Dla przykładu, dolary amerykańskie czy właśnie euro są przechowywane przez dziesiątki banków centralnych i wykorzystywane w rozliczeniach na całym świecie, co dla zwykłego odbiorcy jest dużym ułatwieniem w trakcie podróży turystycznych i biznesowych na całym świecie..

Banki centralne, firmy i osoby prywatne z całego świata, w tym również w Polsce, chętnie obracają walutą amerykańską i euro, ponieważ mają duże zaufanie do ich emitentów oraz gospodarek. Waluty te występują na rynku finansowym w ogromnych ilościach i podlegają relatywnie małym wahaniom wartości.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?