Przejdź do treści Przejdź do paska bocznego Przejście do dolnej stopki strony

Nieruchomości

Aktualnie przeglądasz: Nieruchomości:

Nieruchomości

Jakie są ulgi w podatku od nieruchomości?

Posiadanie gruntów, budynków czy mieszkań wymaga zapłaty podatku od nieruchomości – niezależnie od tego, czy użytkowane są na cele prywatne, czy firmowe. Obowiązują jednak zwolnienia od podatku od nieruchomości. Sprawdź, czy możesz skorzystać z takich preferencji i na co zwrócić uwagę wypełniając druk IN-1, by nieświadomie nie zawyżyć wysokości daniny!

Jaki powinien być wiarygodny deweloper?

Kupno pierwszego mieszkania to dla wielu osób najważniejsza chwila w życiu. Każdy bardzo stara się, by ta wyjątkowa transakcja w każdym aspekcie była dopięta na ostatni guzik i długo poszukuje ofert, analizuje i porównuje lokalizacje, standardy wykończenia i inne ważne kwestie. Jednak czy przy tym poświęca wystarczająco wiele uwagi kwestii wiarygodności dewelopera? Niestety, wśród tak wielu ofert łatwo natknąć się także na takie, które tylko wydają się atrakcyjne. Jak weryfikować wiarygodność dewelopera? Podpowiadamy!

Historyczne dzielnice Krakowa. Tam na pewno chciałbyś mieszkać!

Pierwszy podział administracyjny Krakowa miał miejsce w 1257 roku. Później granice miasta i jego organizacja wielokrotnie się zmieniały, aż do wprowadzenia ostatnich modyfikacji w 2006 roku. Najstarsze rejony znajdują się oczywiście w Śródmieściu, gdzie można znaleźć najpiękniejszą architekturę. Zachwyca Cię duch tego wyjątkowego miasta i sprawia, że chcesz w nim zamieszkać? Przedstawiamy historyczne dzielnice Krakowa!

Bezpieczny wynajem: jak znaleźć wymarzone mieszkanie na wiele lat?

Trudna sytuacja na rynku mieszkań sprawia, że wielu z nas odkłada w czasie kupno własnego lokum. Stąd też decydujemy się na wynajem. Niektórzy również zwyczajnie preferują tę formę zamieszkania. Na wybierających takie rozwiązanie czeka jednak wiele pułapek związanych z odpowiednim przygotowaniem umowy, lokalizacją mieszkania, jego stanem, sąsiedztwem oraz sposobem dokonywania opłat. Jaka forma umowy jest najkorzystniejsza dla najemcy i co zrobić, aby dokonać dobrego wyboru i zamieszkać w wymarzonym miejscu na długie lata?

Sytuacja mieszkaniowa młodych w Polsce

Sytuacja mieszkaniowa to jeden z czynników, który wpływa na poziom zadowolenia z życia w kraju. Niestety w Polsce nie jest ona zbyt dobra. Choć wielu seniorów dysponuje nieruchomościami na własność, młode pokolenie ma znacznie trudniej. Wiele osób w tym wieku nie ma wystarczających dochodów, aby móc kupić mieszkanie. Dowiedz się więcej na temat sytuacji mieszkaniowej młodych.

Wynajem instytucjonalny a komunalny – sprawdź różnice!

Przez szereg lat prawo związane z najmem chroniło przede wszystkim lokatorów, dlatego wraz z rozwojem rynku zaczęły pojawiać się rozwiązania gwarantujące ochronę także właścicielom nieruchomości. Współcześnie istnieje kilka wariantów, które dają określone uprawnienia obu stronom. W tym tekście wyjaśniamy, czym różnią się od siebie wynajem instytucjonalny a komunalny.

Co oznacza zapis o waloryzacji czynszu w umowach o najem?

Rosnąca inflacja, wyższe ceny, spadek wartości krajowej waluty, problemy gospodarcze, utrudnione kredytowanie, problemy w branży nieruchomości i wynajmu mieszkań. Aktualna sytuacja skłania do umieszczenia odpowiednich klauzuli w umowie, które uwzględnią obecny wskaźnik inflacji, a także uchronią zyski z najmu. Umowy najmu w celu mieszkaniowym najczęściej zawierane są na dłuższy okres, zapis o waloryzacji jest więc obecnie niezbędny i służy ochronie zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Na czym dokładnie polega? Dlaczego ważne jest, aby został on ujęty w umowie? Kiedy się go stosuje? Poznaj szczegóły!