Opracowałeś popularny produkt i zależy Ci na obronieniu go przed konkurencją? Planujesz zastrzeżenie wzoru przemysłowego zgodnie z aktualnymi przepisami prawa? Przedstawiamy poradnik o procedurach ochronnych, dzięki którym uzyskasz wysoki poziom bezpieczeństwa i będziesz mógł dochodzić swoich praw. Dowiedz się, jakie są etapy procesu i dlaczego warto skorzystać ze wsparcia ekspertów!

Czym jest wzór przemysłowy?

Podpowiadamy, jak działa mechanizm zastrzeżenia wzoru przemysłowego i dlaczego jest ważny. Polskie i unijne prawo ochronne pozwala przedsiębiorcom na rejestrację parametrów danego wyrobu, dzięki czemu mogą oni powstrzymać produkcję duplikatów poza zakładem macierzystym.

Pod pojęciem wzoru przemysłowego rozumiemy indywidualne cechy produktu, takie jak:

  • układ linii,
  • kształt,
  • materiał wytwarzania,
  • chropowatość powierzchni,
  • wymiary zewnętrzne.

Zgłoszenie danego przedmiotu do ochrony następuje na wniosek strony zainteresowanej.

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego – dlaczego warto o nie zadbać?

W dobie nasilającej się konkurencji ważna staje się obrona własnych pomysłów. Prawo ochronne przewiduje narzędzia, jakie stanowią fundamenty walki z nieuczciwymi praktykami konkurentów. Wszędzie tam, gdzie sukces rynkowy budowany jest na wartości designerskiej, unikalności i funkcjonalności, firmy powinny otoczyć się patentami. Zastrzeżenie projektu ma na celu powstrzymanie zapędów innych przedsiębiorstw, które chętnie wykorzystałyby pracę pomysłodawcy dla własnych korzyści majątkowych.

Przepisy są jasne – po przejściu procedury rejestracji wzoru przemysłowego staje się on wartością prawnie chronioną. Odtąd zabronione jest tworzenie łudząco podobnych wyrobów pod karą wysokich odszkodowań na rzecz właściciela patentu.

Jak przebiega zastrzeżenie wzoru patentowego?

Czy wiesz, od czego zacząć proces rejestracji w Urzędzie Patentowym? Prawo ochronne w Polsce przewiduje etapy proceduralne, których zwieńczeniem pozostaje zastrzeżenie wzoru przemysłowego. Oto najważniejsze z nich:

  • przygotowanie wymaganej dokumentacji,
  • wniesienie opłaty rejestracyjnej i złożenie wniosku do urzędu,
  • przeprowadzenie badań formalnych przez ekspertów organów państwowych,
  • wydanie świadectwa rejestracji.

W zależności od skali Twojej działalności, masz możliwość przedstawienia dokumentacji w jednej z trzech instytucji. Są to:

  • Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie (UPRP),
  • Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante (EUIPO),
  • Światowa Organizacja Własności Intelektualnej w Genewie (WIPO).

Prawo ochronne przewiduje, że zastrzeżenie własności firmowej obowiązuje przez 5 lat od daty zgłoszenia. Przedsiębiorca ma możliwość odnowienia ochrony 5 razy w pięcioletnich odstępach.

Procedura zgłoszenia wzoru przemysłowego do ochrony – gdzie szukać wsparcia?

Chcesz uniknąć nieprawidłowości w dokumentacji i wydłużenia czasu potrzebnego na rejestrację? Skorzystaj z usług firm, które pomogą Ci w zastrzeżeniu wzoru przemysłowego w Polsce i Europie. Prawo ochronne jest specjalnością kancelarii patentowej Patpol, która wspiera przedsiębiorców w zakresie własności intelektualnej. Wejdź na stronę www.patpol.pl i zamów konsultację z ekspertami!

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie