Zakładanie działalności gospodarczej to moment, w którym przedsiębiorca musi dokonać różnych wyborów, które mają swoje konsekwencje prawne. Nawet taki element jak wybór formy prawnej przedsiębiorstwa w dużym stopniu decyduje np. o kwestiach podatkowych. Im szybszy rozwój prowadzonej działalności gospodarczej, tym często więcej należy podjąć czynności, które muszą mieć swoją podstawę prawną.

Obsługa prawna spółek i przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – czy są różnice?

W obu przypadkach opieramy się na szeroko pojętym prawie cywilnym, w tym prawie handlowym. Obsługa prawna spółek oraz jednoosobowych działalności gospodarczych wykazuje pewne, choć niewielkie podobieństwa, jeśli chodzi o samo ich zakładanie czy np. przeprowadzanie upadłości. Działalność jednoosobową można oczywiście z czasem przekształcić w spółkę. W przypadku tej pierwszej obsługa prawna będzie mniej skomplikowana. Jeśli chodzi o spółki, prawnik ma szerszy zakres obowiązków, zajmuje się także ogólnie pojętą obsługą korporacyjną, a nierzadko także fuzjami i przejęciami.

Obsługa prawna spółek wymaga biegłości w szeroko pojętym prawie handlowym i może być przydatna na różnych etapach działalności, m.in. do:

  • wyboru formy prawnej spółki (np. spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, partnerska, akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością);
  • sporządzania aktów założycielskich, regulaminów, statutów, uchwał;
  • przygotowywania walnych zgromadzeń akcjonariuszy, wspólników;
  • sporządzania projektów umów handlowych oraz doradztwa w tym zakresie;
  • rozwiązywania sporów handlowych z innymi przedsiębiorcami, kontrahentami, a także wspólnikami czy akcjonariuszami;
  • obniżania i podwyższania kapitału zakładowego;
  • analizy stanu prawnego spółki (tzw. due diligence);
  • restrukturyzacji przedsiębiorstwa, jego sprzedaży, likwidacji lub przeprowadzenia procesu upadłości.

Obsługę prawną spółek znajdziesz na: https://www.galinski-kleina.pl/obsluga-prawna-spolek/

Prawnik na etacie czy stała współpraca z kancelarią?

Obsługa prawna spółek może być prowadzona przez kancelarię lub wewnętrzny dział prawny.  Przedsiębiorstwo może zatrudnić na stałe prawnika, który będzie zajmował się sporządzaniem i opiniowaniem umów oraz różnego typu dokumentów, a w razie konieczności reprezentował spółkę w sądzie. Wewnętrzny dział prawny to rozwiązanie zwyczajowo stosowane w dużych korporacjach. Nie sprawdzi się ono w każdej firmie. Tworzenie etatów wiąże się zazwyczaj z wysokim kosztami.

Kolejną opcją, jeśli chodzi o obsługę prawną spółek, jest współpraca z kancelarią radcowską lub adwokacką. Może ona polegać na jednorazowej usłudze, np. gdy chcemy przeprowadzić restrukturyzację lub ocenę prawną spółki (tzw. due diligence). Spółki często korzystają także ze stałej obsługi prawnej, prowadzonej przez kancelarię. Przy tego typu rozwiązaniach spółką zazwyczaj zajmuje się konkretny prawnik lub wyspecjalizowany zespół prawników.

Jaka forma współpracy z kancelarią jest najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników i w przypadku każdego przedsiębiorstwa może być inna. Forma obsługi prawnej spółek będzie zależała od jej wielkości i najczęściej przybiera dwie formy:

  • bieżąca obsługa prawna spółek – to stała pomoc kancelarii, która zajmuje się wszelkimi kwestiami prawnymi pojawiającymi się w przedsiębiorstwie.
  • doraźna pomoc – polegająca na wsparciu przy konkretnej sprawie, problemie.

W obu przypadkach najważniejsze jest dopasowanie usług do potrzeb, możliwości oraz sytuacji firmy.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie