Samo słowo „rezydencja” kojarzy się z luksusem i prestiżem. Jak najbardziej słusznie. Budowa takiego domu jest poważnym wyzwaniem, dlatego też potrzebny będzie wysokiej jakości projekt. A także znajomość orientacyjnych kosztów przedsięwzięcia.

Mianem rezydencji określamy duży, ekskluzywny dom mieszkalny, najczęściej jednorodzinny bądź wielopokoleniowy. Z uwagi na większą powierzchnię użytkową niż w typowym budynku rodzinnym, rezydencja oferuje możliwość stworzenia dodatkowych pomieszczeń, dzięki którym wyższy będzie poziom komfortu domowników. Mogą to być np.: biblioteka, pokój kąpielowy, sauna, oranżerie, pokój telewizyjny i rekreacyjny, piwniczka na wino i wiele innych. Niezbędnym elementem rezydencji jest garaż, a często występującym – basen.

Nowoczesne trendy budowy rezydencji kładą nacisk głównie na komfort oraz funkcjonalność. Budynek oczywiście musi być dostosowany do obowiązujących wymogów i norm prawnych, jak również energooszczędny lub pasywny. Dlatego coraz częściej instalowane są nowoczesne systemy grzewcze, rekuperacja, fotowoltaika i inne rozwiązania wykorzystujące energię z odnawialnych źródeł.

Budowa rezydencji nie jest prostym ani zadaniem. Kluczowy jest dobry projekt i prawidłowa wycena inwestycji.

Jaki projekt?

Zdecydować się można na jeden z dwóch głównych rodzajów projektów rezydencji: gotowy lub indywidualny. Wybór pomiędzy nimi w znacznej mierze uzależniony jest od działki budowlanej, szczególnie jej położenia i kształtu. Dlatego też właśnie jej wybranie i nabycie to pierwszy krok w całym procesie. Kiedy już mamy działkę, możemy przejść do etapu wyboru projektu.

Indywidualny tworzony jest od podstaw, stuprocentowo zgodnie z oczekiwaniami i wytycznymi klienta. To wspaniała opcja dla osób mających skonkretyzowane wymagania odnośnie ostatecznego kształtu rezydencji, a także dla posiadaczy nieustawnych działek budowlanych, na których wzniesienie budynku według gotowego planu byłoby niemożliwe lub zbyt skomplikowane. Naturalnie, projekt indywidualny jest droższy, lecz dzięki niemu uzyskujemy stuprocentowo oryginalny charakter, całkowitą oryginalność i niepowtarzalność budynku.

Projekt gotowy jest tańszy, ale z góry określony, tworzony pod szablon. Istnieje możliwość wprowadzania pewnych modyfikacji, muszą się one jednak mieścić w określonych granicach, a poza tym, każda taka zmiana pociąga za sobą wydatki. Jeżeli ich łączne koszta są wysokie, znacznie korzystniej jest zdecydować się na projekt indywidualny.

Firma New-House na stronie https://new-house.com.pl/rezydencje zamieszcza oferty budowy rezydencji, a także gotowe projekty opracowane przez biura, z którymi współpracuje.

Jakie koszta?

Rezydencja jest znacznie większa i o wiele bardziej luksusowa niż typowy budynek jednorodzinny, musimy więc być gotowi na to, że jej budowa również będzie droższa. Pamiętać też trzeba o postępującej inflacji, obejmującej również ceny materiałów budowlanych czy energii. Poza tym, jakość zastosowanych do wzniesienia rezydencji budulców musi być odpowiednia, a nowoczesne budynki tego typu wyposażone są w wiele kosztownych (przynajmniej na etapie instalacji) rozwiązań technologicznych, co także winduje cenę ich budowy.

Ostateczna kwota, jaką wydać trzeba na budowę każdego rodzaju domu, zależy od wielu czynników. Przed rozpoczęciem inwestycji warto oszacować jej orientacyjny koszt. Pomoże w tym kalkulator New-House: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy podać powierzchnię użytkową budynku, województwo, rodzaj domu, rodzaj dachu i stropu, rodzaj garażu – i można poznać minimalną sumę, jaka będzie nam potrzebna.

Jak bardzo użyteczny jest ten post?

Kliknij na 5 gwiazdek aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Licznik oceny: 0

Brak ocen! Bądź pierwszy i oceń!

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie użyteczny!

Pozwól nam ulepszyć ten post!

Powiedz nam co możemy dla Ciebie zrobić, aby ten post był bardziej użyteczny?

O Autorze
Administrator

Administrator - to ja. Pasjonuję się dobrą książką, internet to moja kraina. Lubię spędzać wolne chwile w górach i nad morzem. Zaś prywatnie cenię najbliższych za wsparcie, jakie mi okazują na co dzień.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Podobne w Serwisie